Това прогнозира икономическият анализатор Светозар Гледачев след като от думите на служебния финансов министър стана ясно, че дефицитът в бюджет 2025 се очертава да бъде около18 млрд. лв., което е 8-9% от БВП. В същото време властта цели дефицит от 3%, за да покрием критерия за еврозоната.
„Очаквам да увеличат социалните разходи и да спрат плащанията за инвестиции. Няма да има инвестиции в пътища, което е около 10 млрд. лв. Проблемът е, че това е по-малко от тези 18 млрд., колкото е дупката. Затова ще теглят кредити, т.е. държавният бюджет ще задлъжнее още“, обясни Гледачев.
Той добави, че има и други начини за овладяване на дефицита, но едва ли властта ще го предприеме, тъй като това са непопулярни мерки сред обществото.
Такава мярка е чрез данъци – увеличаване на ДДС за туризма и ресторантьорите от 9 на 20%, но по думите му от бизнеса ще се възпротивят.
Друга опция са европейските средства, но според Гледачев заради политическите борби обещаните от ЕС пари няма да влязат у нас.
„Умишлено се превишава дефицитът от 3%. Правят излишни и невъзможни разходи, само и само да не влезем в него.
След изборите партиите могат да го използват като цел за сформиране на правителство. Иначе първите 3-4 партии нямат основа да направят правителство. Така ще могат да кажат, че България е пред катастрофа и ще искат да съставят правителство на всяка цена.
Ако такова няма, хората ще кажат, че те не мислят за държавата“, каза Гледачев.
По повод готвените промени от Община Пловдив в Наредбата за организацията на движението и паркирането в Стария град, смятаме, че като начало е добре да започне някаква промяна. Все пак предишната наредба е от 2012 г., коментира председателят на сдружение "Живея в Старинен Пловдив" Сахак Чалъкян . Строг режим за достъп на колите в Стария град..
В момента, в който усвоим изтребителя F-16 и той влезе в оперативна готовност, МиГ-29 ще стане излишен. Това заяви командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Николай Русев. Той присъства на честването на 100-годишнината от рождението на първия командир на 3-та авиационна база в Граф Игнатиево генерал-полковник Симеон Стефанов Симеонов,..
Преди 15 години износът на Китай за САЩ като размер от БВР беше близо 13%, в момента той е под 2%, така че дори и той да се спре изцяло, това изобщо няма да се отрази на китайската икономика. Това каза председателят на Китайско- Българската търговско - промишлена палата Лъчезар Динев в деня, в който Тръмп наложи 104% мита на Китай. Това е..
Адвокат Илия Тодоров от Асоциацията за защита на пострадалите при катастрофи е умерен оптимист за успеха на мерките, които ще противодействат на войната по пътищата, огласени от правителството. Това, което в подобни намерения досега е липсвало е да се посочат конкретни срокове и конкретни лица, които са отговорни за изпълнението им. В натоящия случай..
Министерството на образованието предлага математическите гимназии да бъдат преобразувани в специализирани училища. Министър Красимир Вълчев обясни, че с новия статут приемът в тези гимназии ще бъде още в пети клас и ще отпадне кандидатстването след седми клас. "Специализирано училище означава, че ще могат да приемат ученици след 4 клас, които..