Десетото юбилейно издание на Международния кино-литературен фестивал Синелибри 2024 ще се проведе в Пловдив между 19 октомври и 3 ноември т.г. под мотото „Поезия безкрай“, което е неслучайна референция към едноименния филм на забележителния режисьор Алехандро Ходоровски, чиито сюрреалистични откровения пленяват или отблъскват, но никога не оставят зрителя безразличен. А крилете във фигурата са недвусмислена препратка и към знаковия филм на Вим Вендерс „Криле на желанието“. Защото в основата на всяко изкуство, на всеки филм, поема или спектакъл стои желанието.
Програмата на фестивала предвижда ексклузивни прожекции в Пловдив на най-нови филмови заглавия, екранни адаптации на литературни произведения, отличени в рамките на последните издания на утвърдените световни кино фестивали и форуми, сред които Кан, Берлинале и Венеция, както и вълнуващи съпътстващи събития. Център на пловдивската кинопрограма ще бъде LUCKY Дом на киното.
Фестивалната завеса на десетото издание на Международния кино-литературен фестивал „Синелибри“ е вече повдигната с обявяване на предварителната амбициозна програма за цялата страна, която започва на 10 октомври и приключва на 3 ноември.
Общо 20 са заглавията, които пловдивчани ще могат да видят ексклузивно в рамките на фестивала. На 3 ноември, 16:30 часа в LUCKY Дом на киното ще бъде представен work-in-progress на документалната филмова поредица „Петокнижие Анжелово“. Филмовата поредица посветена на 100-годишната история на Анжел Вагенщайн представлява една забележителна история от последния век на България и света, разказана през невероятната съдба на една конкретна личност. История, в която всеки би могъл да разпознае себе си. И да си обясни света, който всички заедно се опитваме да обитаваме.
Международен кино-литературен фестивал Синелибри 2024 в Пловдив се осъществява с финансовата подкрепа на Община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2024 година.
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..
Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..