Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По-висока МРЗ не означава уволнения, а по-малко инвестиции

Снимка: БГНЕС

Рязкото вдигане на минималната заплата може да окаже и невидим ефект. Често ефектът от това не е автоматично уволнение на хора, както се спекулира. Сериозното вдигане на минималното възнаграждение води до липсата на нови инвестиции, които биха дошли заради евтината работна ръка. Това коментира Петър Ганев от Института за пазарна икономика по повод спора между работодатели и синдикати за размера на минималната заплата, която от догодина трябва да стане 1077 лв.

Той подчерта, че е важно да се изработи нов механизъм за формирането й, но той да влезе в сила от 2026 г. и да получи широко обществено обсъждане.

Според Ганев този механизъм може да е комбинация от различни индикатори по примера на швейцарското правило, което е комбинация инфлацията и осигурителния доход.

„Минималната заплата може да е в комбинация с производителността или пък между инфлацията и разходите на живот. Възможно е да е свързана и с медиалната заплата.

Важно е да има някакъв секторен елемент, за да може все пак да не притискаме твърде много определени сфери, в които може би отнема повече време за наваксване. Такива са например туризмът, селското стопанство и строителството“, подчерта Ганев. По думите му прилагане на различни минимални заплати в отделните региони на страната би било трудно.

 Подчерта, че такива нива на ръст на най-ниските възнаграждения както сега сме имали и назад в годините. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Парламентът няма друг вариант, освен да избере председател

"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за  зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край.  "Защото така, както  в..

публикувано на 25.11.24 в 11:18

Формулата на растежа

Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в  разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..

публикувано на 25.11.24 в 08:46

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59