Според Люба Йорданова от "Заедно в час" целта на международната програма PISA е държавите да видят как се справят с политиките в сферата на образованието икак да реформират образователните системи така, че учениците да придобият тези умения, които им трябват за живота след училище. По думите ѝ няма как да се подготвят ученици за PISA в рамките на един учебен срок.
"PISA измерва умения, които се развиват в целия период на задължителното училищно образование. И ако искаме да видим по-високи резултатти на PISA, всъщност имаме нужда от цялостна реформа в образованието, а не от входни нива на деветокласниците", коментира Йорданова.
Тя посочи, че от опита на други държави, които са взели мерки след по-ниски резултати на учениците си на PISA и са направили необходимите реформи, ефект има след един или два цикъла на PISA, т.е. след поне 8 години. В държави като България, по мнение на различни експерти на световната организация, по-скоро може да се говори за ефект след десетина години.
"PISA измерва точно неща, които на учениците ще им трябват след това, за да се реализират професионално, като личности, възрастни хора, активни граждани. Т.е. не трябва целта ни да бъде да имаме високи резултати на PISA. Целта ни трябва да бъде учениците да притежават тези знания и умения, които ще ги направят щастливи и успешни възрастни след това. По отношение на реформата, според мен тя започва от учителите и директорите, те са най-важни фактори за успеха на учениците. Тук има нужда от осъвременяване на университетската подготовка на учителите, от повече практическа подготовка. Има нужда също от нови учебни програми, но не просто от махане или слагане на даден материал, а от нова визия, нова философия на учебните програми, които са много по-рамкови и дават свобода на учителите и директорите да преподават спрямо нуждите на собствените си ученици. Реформата трябва да е цялостна", поясни Люба Йорданова.
Според нея политическата криза също задълбочава проблемите в образованието и в тази ситуация едно отговорно решение би било, политическите партии да постигнат съгласие, че образованието е общ техен приоритет и без значение кой е на власт да има една истинска реформа.
По думите ѝ входните нива са важен инструмент за учителите и много от тях ги правят, защото те ги ориентират къде са силните и слаби страни на учениците и къде да насочат фокуса на преподаването си така, че учениците да наваксат, ако някъде имат пропуски.
Йорданова смята също, че ако държавата не иска да тества диагностично как се справят даден випуск ученици в дадени области, може да инициира диагностично оценяване на определен период от време на извадков принцип – не всички ученици да правя този тест и да губят повече време за учене, а извадка от ученици от определен випуск да се явява на даден тест регулярно. Така ще може да се види някаква тенденция и да се направи анализ на резултатите, подчерта тя.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..