Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Образованието трябва да е общ приоритет на политиците

Днес и утре деветокласниците полагат теста по природни науки по модела PISA. С това се цели по-добра подготовка на учениците и подобряване представянето на следващото международно изпитване.

Според Люба Йорданова от "Заедно в час" целта на международната програма PISA е държавите да видят как се справят с политиките в сферата на образованието икак да реформират образователните системи така, че учениците да придобият тези умения, които им трябват за живота след училище. По думите ѝ няма как да се подготвят ученици за  PISA в рамките на един учебен срок. 

"PISA измерва умения, които се развиват в целия период на задължителното училищно образование. И ако искаме да видим по-високи резултатти на PISA, всъщност имаме нужда от цялостна реформа в образованието, а не от входни нива на деветокласниците", коментира Йорданова. 

Тя посочи, че от опита на други държави, които са взели мерки след по-ниски резултати на учениците си на PISA и са направили необходимите реформи, ефект има след един или два цикъла на PISA, т.е. след поне 8 години. В държави  като България, по мнение на различни експерти на световната организация, по-скоро може да се говори за ефект след десетина години.

"PISA измерва точно неща, които на учениците ще им трябват след това, за да се реализират професионално, като личности, възрастни хора, активни граждани. Т.е. не трябва целта ни да бъде да имаме високи резултати на PISA. Целта ни трябва да бъде учениците да притежават тези знания и умения, които ще ги направят щастливи и успешни възрастни след това. По отношение на реформата, според мен тя започва от учителите и директорите, те са най-важни фактори за успеха на учениците. Тук има нужда от осъвременяване на университетската подготовка на учителите, от повече практическа подготовка. Има нужда също от нови учебни програми, но не просто от махане или слагане на даден материал, а от нова визия, нова  философия на учебните програми, които са много по-рамкови и дават свобода на учителите и директорите да преподават спрямо нуждите на собствените си ученици. Реформата трябва да е цялостна", поясни Люба Йорданова.

Според нея политическата криза също задълбочава проблемите в образованието и в тази ситуация едно отговорно решение би било, политическите партии да постигнат съгласие, че образованието е общ техен приоритет и без значение кой е на власт да има една истинска реформа. 

По думите ѝ входните нива са важен инструмент за учителите и много от тях ги правят, защото те ги ориентират къде са силните и слаби страни на учениците и къде да насочат фокуса на преподаването си така, че учениците да наваксат, ако някъде имат пропуски. 

Йорданова смята също, че ако държавата не иска да тества диагностично как се справят даден випуск ученици в дадени области, може да инициира диагностично оценяване на определен период от време на извадков принцип – не всички ученици да правя този тест и да губят повече време за учене, а извадка от ученици от определен випуск да се явява на даден тест регулярно. Така ще може да се види някаква тенденция и да се направи анализ на резултатите, подчерта тя. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите да разговарят с децата и да познават интересите им

„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция.   Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..

публикувано на 12.02.25 в 16:53

Увеличават паралелките за дуално обучение в Пловдивска област

Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..

публикувано на 12.02.25 в 12:49

Напусна ни художникът Здравко Йончев

На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев...  „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..

публикувано на 12.02.25 в 11:27
Светозар Гледачев

Бойкотът на храните ще е без ефект, доходите определят цените

Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор  Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..

публикувано на 12.02.25 в 10:48
Любомир Стефанов

Бюджетът ще предизвика напрежение, а не регулаторите

Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение.  "Борисов вече заяви, че  това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..

публикувано на 12.02.25 в 10:16