Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бедността е най-голямата зависимост при купения вот

проф. Румяна Дечева
Снимка: Ани Петрова

Според  проф. Румяна Дечева - бивш заместник-председател на Обществения съвет към ЦИК,  въпросът кой се интересува от предстоящите избори и поддава ли са на контрол купеният вот е много важен. В програма "Точно днес" тя коментира ситуацията към момента и активността на органите на реда срещу купения вот и такава активност дали чисти порочните практики преди избори у нас

" Това е изключително важен въпрос за всеки, който има желание да гласува, който е гласувал и който знае от сега, че няма да  гласува не само на тези избори, но и на следващите. Защото става дума за доверието ни в процеса. Нашето доверие, на гражданите, на работодателите, на днешните и бъдещите политици в това, до каква степен техния избор е бил основан на нашия глас", допълни експертът. 

Тя смята, че времето е изключително неподходящо и вече знаем, че избирателната активност ще е много ниска.

я става все по-ниска. Политиците обвиняваха използването на машините, обвиняваха кого ли не и никога не се обърнаха към себе си, да видят дали нещо в тяхната дейност не я предизва, включително и нежеланието за съставянето на правителство, дали те самите не предизвикват намаляването на доверието към тях", обясня проф. Дечева.

Относно купения вот и акциите да се спрат порочните практики тя коментира, че все още имаме примери от местните избори, които никой не разследва, въпреки изнесеното в медиите.

По думите й изключително лоша практика е, че точно последните седмици преди изборите, се правят тези показни операции, които по-скоро понижават желението ни отидем и да гласуваме, отколкото ни дават увереност, че нещо е свършено.

Проф. Дечева посочи, че бедността е най-голямата зависимост при купуване на гласове в момента.

"Има едно разтваряне на ножицата на бедността. Това безусловно води до оправдание, ако не необходимост на определени групи хора с нисък социален и икономически статут, които освен това не се чувстват и защитени от държавата, от управлението, да продават гласа си и то не поединично, а групово", допълни експерът.

"Но нещото, което за мен е най-притеснително, защото с приключване на проблема на крайната бедност, каквото имаме в страната и онези най-зависими хора, когато излязат от тази необходимост да продават гласа си и вядят переспектива в живота си - това ще изчезне", каза още проф. Дечева.

По думите й за съжаление отново наблюдаваме много силна апатия у хората и припомни проучване, според  което  75% от избирателите изпитват желание да накажат политиците. Нещо повече - 61%  изпитват физическо отвращение от говоренето за политика, а "ние без разговора за политики няма как да излезем от този омагьосан кръг".

"Трябва да намерим сили, да погледнем това, което се предлага в момента. Да гласуваме, ако имаме много силната воля да гласуваме вече за някоя от тези партии, които ужасно са ни разочаровали - все пак да изберем чрез преференция онзи от кандидатите, в който имаме лично доверие. Най-добре е преди да подадем гласа си на 27 сутринта, когато се събудим, да помислим - ние гласуваме, защото въпреки че не ги харесваме са си наши или гласуваме, защото вярваме, че този човек, на когото ще дадем гласа си има капацитет да ни извади от политичската криза, има готовност да разговаря с другите. Няма как без коалиционни споразумения да направим крачка напред като общество", категорична е проф. Дечева.

Повече може да чуете от интервюто в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Елена Крушкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39