Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Избраха д-р Никола Боянов за "Лекар на годината" в Пловдив

РК на БЛС връчи наградите "Лекар на годината 2024"

| обновено на 17.10.24 в 14:24 | Интервю

На официална церемония Районната колегия на Българския лекарски съюз – Пловдив връчи отличията Лекар на годината на заслужили медици и доказали се  специалисти от Пловдив и региона. 

Голямата награда „Лекар на годината 2024г. получи д-р  Никола Боянов - специалист по Гастроентерология от УМБАЛ Пълмед. Той е началник сектор Гастроеентерология към вътрешно отделение на болницата. От 2018г редовен преподавател към симулационен тренировъчен център – научен изследователски институт към МУ Пловдив. Провеждал над 31 следдипломни квалификация в България и чужбина.  Главен изследовател в програмата по симулационно обучение по ендоскопска ретроградна холангиопанкреаография.

Д-р Боянов каза в интервю за Радио Пловдив, че е посетил курсове и специализации в Европа и Азия, бил е на практика в Нидерландия, Германия, Франция, Португалия, Гърция, Румъния, както и в Южна Корея, Индия, Китай, предстои му да посети Япония. Там ще специализира в една от най-престижните болници в Токио, където работят по нови техники за ендоскопско лечение на рак.

Лекарят на годината в Пловдив каза, че си пожелава малко по-спокойна работа и по-уредена здравна система. Той открои сред успехите му, че за първи път в България - въвежда ендоскопска субмукозна дисекция пред 2017 г., това е ендоскопско лечение на ранен рак в ректум. Сред неговите постижения е иновативно лечение на ахалазия на хранопровода, като сега работи успешно по ехоенодскопските процедури за жлъчните канали.

По традиция бяха раздадени призовете за семеен лекар на годината на д-р Недка Стоянова от ДКЦ 4 и лекар в болничната помощ за АГ специалиста от болницата в Асеновград д-р Богдан Червенков -  началник на АГ отделението . 

Наградата  за  “Дългогодишна дейност в областта на медицината и активен принос в развитието на специалност“ получи д-р Веселина Андонова от МБАЛ "Св. Пантелеймон". Д-р Андонова е специалист по неврология с над 30 години опит. Извършва диагностика и лечение на заболяванията на централната и периферна нервна система, множествена склероза, както и доплерова сонография. От 1997 г. е началник на неврологичното отделение 

За утвърждаване на авторитета на организацията бе награден проф. Илиан Дойков, изтъкнат специалист и преподавател в УНГ областта, който е бил винаги активна част от съсловния живот на организацията както на национално ниво, така и на регионално. В периода от 2004- 2018 г е заместник председател на Национално сдружение на частните болници в България. През 2017г. получава наградата Мениджър на лечебно заведение. В периода от 2005-2008г заема поста председател на Районна лекарска колегия Пловдив. 

Призът за принос в прилагането на иновативни практики отиде при кардиохирурга от УМБАЛ “Пълмед“ д-р  Андрей Неутов. Той има повече от 20 години професионален опит, като още през 2001 година по лична покана на проф. Александър Чирков пристига в България от Украйна, за да специализира кардиохирургия, като е с придобита специалност повече от 15 година. Член на българската и европейската асоциация по кардиохирургия. През изминалата година за първи път в България извърши аорто-коронарен байпас на четири коронарни артерии с минимално инвазивен достъп - торакотомия. 

Тазгодишното отличие в категорията „Ти си нашето бъдеще“ - получи д-р Даниел Марков, млад лекар в областта на клиничната патология, за който медицината е сбъдната мечта и  възможност за развитие в България. Той е асистент и докторант към МУ Пловдив. Съавтор в 8 публикации с Импакт фактор. Участник в проекти свързани с Дигитална патология и Приложение на изкуствен интелект в обучението по патология. 

Повече от 20 години наградите за принос в медицината се връчват в навечерието на Деня на българския лекар – 19 октомври. 

 Освен регионалните награди пловдивски медици са номинирани и за националните отличия. Номинациите на управителния съвет Пловдив, които бяха изпратени за Лекар на годината на национално ниво са: за дългогодишна дейност в областта на медицината и активен принос в развитието на специалност “Медицинска Онкология“ – проф. Жанет Грудева- Попова. В категорията "Развитие на специалността Клинична патология” - доц. Елена Порязова. В категория “Ти си нашето бъдеще“- д-р Полина Ангелова и д-р Валентин Иванов. В категория "Принос за развитие и прилагане на иновативна медицина и уникални техники" проф. Росен Димов. За националната награда  "Лекар на годината" пловдивското предложение е за проф. Мария Токмакова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54