С три гласа "за" и два "против" Съветът за електронни медии избра днес за генерален директор на Българското национално радио Милен Митев. Той поема поста за втори мандат през следващите три години.
Радиото това са преди всичко хората. Те създават неговия облик и неговия дух. Затова едно от най - важните неща, на които винаги съм държал е добрата работна атмосфера.
Това каза пред Радио Пловдив Милен Митев няколко часа след като бе преизбран от СЕМ за втори мандат директор на националното радио.
Той посочи, че именно атмосферата на работа в БНР ще е една от областите, в които ръководството ще полага най - много усилия. Митев обясни, че иска БНР да е модерно, да бъде едно хубаво място за работа, хората да се чувстват щастливи и да се гордеят, че работят там.
Парите за/в БНР
Милен Митев смята, че не е правилен въпросът малко или много са парите за БНР. Според него трябва да се пита малко или много са парите за какво?
Той обясни, че БНР извършва много и различни дейности - има национални и ригеонални програми, поддържа сериозен архив, има шест музикални състава. Затова финансирането трябва да е такова, че да се обезпечат всички дейности на радиото.
Нито един ръководител не би се отказал с лека ръка от нещо, което е развивано десетилетия наред с усилията на толкова много хора, коментира Милен Митев.
За да има повече хора, трябва да има и добро финансиране. Без актуализация на модела на финансиране ще бъде много трудно да се разширява съставът на хората, които работят в БНР, отчете новият стар генерален директор.
Той определи като основно предизвикателство борбата да се актуализира бюджетът на БНР през 2025 година.
Митев смята, че на този етап промяна на модела на финансиране е невъзможна. Тя изисква политическа стабилност, за да може да се проведе задълбочен разговор за бъдещето на обществените медии. Контекстът на този разговор е обезценяването на журналистическия труд в нашата страна.
Дигитализацията на националното радио
От миналата година БНР стартира и видеоподкасти в You Tube, които вече са гледани над 6 милиона пъти. Най - хубавото е, че по - голямата част от тяхната аудитория е във възрастовите групи 15 - 25 и 25 до 35 години. Тази демография е много по - различна от ефира, отчете Митев.
Той е убеден, че младите хора не могат да бъдат накарани да слушат радио в ефир. Те могат да бъдат привлечени като слушатели, само ако БНР поднася съдържанието си освен чрез ефира и по други начини, така че всеки да може да го търси и намира по най - удабния за него начин.
БНР трябва да бъде навсякъде, за да бъде по - близо до хората, категоричен е Милен Митев.
Той каза, че ръководството се опитва постепенно да променя профила на работещите в радиото като се наемат повече хора с дигитални компетентности, с възможности да създават и видео съдържание.
Но все още в обозримото бъдеще напред ефирът е основата, върху която се гради радиото. И там да насочени основните усилия и ресурси. Макар и бавно радиото се движи в правилната посока.
Не е леко един интерфейс да обедини всичките посоки, в които работи националното радио, уточни генералният директор.
P. S.
Митев пое ръководството на БНР през октомври 2021 година, след като Андон Балтаков подаде оставка.
При днешното гласуване кандидатурата на Милен Митев бе подкрепена от трима от петте членове на регулатора - изпълняващата длъжността председател на СЕМ Габриела Наплатанова, Галина Георгиева и Къдринка Къдринова.
Против гласуваха Пролет Велкова и Симона Велева. Пролет Велкова обясни, че не подкрепя нито един от кандидатите, а Симона Велева съобщи в мотивите си, че дава своя глас за кандидатурата на Ива Дойчинова-Димитрова.
В надпреварата за генерален директор на БНР участваха общо седем кандидати. Решението на СЕМ подлежи на обжалване в 14-дневен срок от датата на съобщаването му на участниците в процедурата.
Интервюто на Иванка Петкова с Милен Митев е в звуковия файл.
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..
Изложба „Вяра и Светлина“ – диамантени гоблени с библейски истории ще бъде открита на Великден в храм „„Пресвето сърце Исусово“ в град Раковски. Те са изработени от хора в нервностойно положение към Центъра за социална интеграция и рехабилитация, под ръководството на сестрите Францисканки и включват сцени от живота на Исус Христос, Дева Мария..
От арменския апостолически храм "Сурп Кеворк" в Стария град включваме отец Даниел , който след 20 години в САЩ избра да се върне пак в Пловдив. Той сподели важното за тяхната общност във вековния град по време на празниците, който всички очакваме заедно през тази година-арменци, католици и православни. Празникът ни потапя в библейските разкази за..
И вторият вот на недоверие към кабинета „Желязков“ – за провал в борбата с корупцията – беше неуспешен. При първото гласуване вотът беше подкрепен от 71 депутати. „Против“ него бяха 131. Нито един народен представител не се въздържа. Стигна се до повторно гласуване на вота на недоверие, при което резултатът беше: 72-ма народни представители „за“,..