С три гласа "за" и два "против" Съветът за електронни медии избра днес за генерален директор на Българското национално радио Милен Митев. Той поема поста за втори мандат през следващите три години.
Радиото това са преди всичко хората. Те създават неговия облик и неговия дух. Затова едно от най - важните неща, на които винаги съм държал е добрата работна атмосфера.
Това каза пред Радио Пловдив Милен Митев няколко часа след като бе преизбран от СЕМ за втори мандат директор на националното радио.
Той посочи, че именно атмосферата на работа в БНР ще е една от областите, в които ръководството ще полага най - много усилия. Митев обясни, че иска БНР да е модерно, да бъде едно хубаво място за работа, хората да се чувстват щастливи и да се гордеят, че работят там.
Парите за/в БНР
Милен Митев смята, че не е правилен въпросът малко или много са парите за БНР. Според него трябва да се пита малко или много са парите за какво?
Той обясни, че БНР извършва много и различни дейности - има национални и ригеонални програми, поддържа сериозен архив, има шест музикални състава. Затова финансирането трябва да е такова, че да се обезпечат всички дейности на радиото.
Нито един ръководител не би се отказал с лека ръка от нещо, което е развивано десетилетия наред с усилията на толкова много хора, коментира Милен Митев.
За да има повече хора, трябва да има и добро финансиране. Без актуализация на модела на финансиране ще бъде много трудно да се разширява съставът на хората, които работят в БНР, отчете новият стар генерален директор.
Той определи като основно предизвикателство борбата да се актуализира бюджетът на БНР през 2025 година.
Митев смята, че на този етап промяна на модела на финансиране е невъзможна. Тя изисква политическа стабилност, за да може да се проведе задълбочен разговор за бъдещето на обществените медии. Контекстът на този разговор е обезценяването на журналистическия труд в нашата страна.
Дигитализацията на националното радио
От миналата година БНР стартира и видеоподкасти в You Tube, които вече са гледани над 6 милиона пъти. Най - хубавото е, че по - голямата част от тяхната аудитория е във възрастовите групи 15 - 25 и 25 до 35 години. Тази демография е много по - различна от ефира, отчете Митев.
Той е убеден, че младите хора не могат да бъдат накарани да слушат радио в ефир. Те могат да бъдат привлечени като слушатели, само ако БНР поднася съдържанието си освен чрез ефира и по други начини, така че всеки да може да го търси и намира по най - удабния за него начин.
БНР трябва да бъде навсякъде, за да бъде по - близо до хората, категоричен е Милен Митев.
Той каза, че ръководството се опитва постепенно да променя профила на работещите в радиото като се наемат повече хора с дигитални компетентности, с възможности да създават и видео съдържание.
Но все още в обозримото бъдеще напред ефирът е основата, върху която се гради радиото. И там да насочени основните усилия и ресурси. Макар и бавно радиото се движи в правилната посока.
Не е леко един интерфейс да обедини всичките посоки, в които работи националното радио, уточни генералният директор.
P. S.
Митев пое ръководството на БНР през октомври 2021 година, след като Андон Балтаков подаде оставка.
При днешното гласуване кандидатурата на Милен Митев бе подкрепена от трима от петте членове на регулатора - изпълняващата длъжността председател на СЕМ Габриела Наплатанова, Галина Георгиева и Къдринка Къдринова.
Против гласуваха Пролет Велкова и Симона Велева. Пролет Велкова обясни, че не подкрепя нито един от кандидатите, а Симона Велева съобщи в мотивите си, че дава своя глас за кандидатурата на Ива Дойчинова-Димитрова.
В надпреварата за генерален директор на БНР участваха общо седем кандидати. Решението на СЕМ подлежи на обжалване в 14-дневен срок от датата на съобщаването му на участниците в процедурата.
Интервюто на Иванка Петкова с Милен Митев е в звуковия файл.
След почти пълната загуба на насажденията от ранни череши и ябълки заради студеното време, какви са очакванията за ягодите и другите плодове българско производство? На какви цени ще стигат те до пазарите, тържищата и крайния потребител ? Утре в Кричим започва тридневен фестивал на ягодата. Там ще бъде изложена продукцията на производители от..
Климатологът Симеон Матев потвърди, че и днес има условия за бури, но с по-малко покритие. Те ще бъдат основно по поречието на Дунав и в Източна България. В Пловдив явленията не са опасни, а поражения като вчерашните са малко вероятни, каза той. Най-големите градови зърна, паднали вчера, са с размер 45 милиметра и нанасят значителни щети. Пороите..
Да има вероучение в училище е важно за даването на свобода родителите да могат да записват децата си да учат религия, но трябва да се внимава с реализацията. Това каза Кристиян Шкварек, организатор на шествието за религията като право на избор, което ще се проведе следващата седмица. Днес има протест за оставката на образователния министър, а..
Военният сблъсък между Индия и Пакистан създава поводи за тревога в международен план и с факта, че става дума за две ядрени държави, коментира експертът по международни отношения и геополитика професор Румен Кънчев. Той се спира и на двустранната дипломация по убеждаването на всички страни от ЕС да подкрепят начало на преговори за членство на Украйна..
Най – активните доброволци и заслужили деятели на Българския червен кръст в Пловдив бяха наградени на церемония в Малката базилика по повод Световния ден на червения кръст и Червения полумесец. Той се отбелязва всяка година на 8 май в памет на основоположника на хуманитарното движение – швейцарския хуманист Анри Дюн а н. Той е роден на тази дата..