Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И пловдивчани се включиха в Похода на Свободата

| обновено на 19.10.24 в 19:11

Десетки пловдивчани се включиха в десетото юбилейно издание Похода на свободата - най-мащабната глобална кампания срещу трафика на хора. 

Събитието се провежда днес с дрес код черно в големите градове у нас под формата на мирно шествие и има за цел да информира обществото за това как да разпознава и докладва потенциални ситуации и жертви на трафик. 

Походът в Пловдив стартира от Пешеходния мост, премина в мълчаливо шествие по Главната улица до Цар-Симеонова градина в пълно мълчание, като участниците раздаваха информационни брошури на минувачите.  

51 са идентифицираните жертви на трафик у нас от началото на годината до средата на октомври, по данни на прокуратурата. За миналата година те са 89. В Европейския съюз годишно има регистрирани около 7000 жертви на трафик. 

Все повече нарастват и случаите на трудова експлоатация. Най-явните признаци за това е блокирането на жертвите от външни контакти, отнемане на документите и средства за комуникация,  без трудови договори или директно фалшиви.  Друг характерен белег е забраната да напускат обекта на работа и често ненормални битови условия  за живот. 


По публикацията работи: Севдалин Палаузов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Пловдив е център на тържествата за Съединението, градът отбелязва своя празник

Пловдив е център на честването по случай 140-ата годишнина от Съединението на България, като на тази дата – 6 септември, градът отбелязва и своя празник. Официалното честване в Пловдив ще започне в 10 часа с тържествен молебен в катедралния храм „Света Богородица“, отслужен от Пловдивския митрополит Николай. След приключването му следва..

обновено на 06.09.25 в 09:20

С концерт и поднасяне на цветя Асеновград отбелязва Съединението

С поднасяне на цветя пред паметници на герои и празничен концерт Асеновград отбелязва годишнината от Съединението. В парка срещу гарата ще представители на администрацията и граждани ще поднесат цветя в знак на признателност пред паметната плоча на Пере Тошев. Слово ще изнесе Иван Дуков – директор на Исторически музей в Асеновград...

публикувано на 06.09.25 в 07:56

Заради маратона на Съединението и зарята променят движението

Заради градския маратон „Съединение“ и за честването на празника довечера се променя движението в няколко района. От ОП „Организация и контрол на транспорта“ информират, че заради провеждането на „49-и международен мемориален маратон „Съединение” на 6 септември, за времето от 09:30 ч. до 13:30 ч. или до приключване на мероприятието, ще бъде..

публикувано на 06.09.25 в 07:47

Стартира първата обиколка от "Духовните маршрути на Пловдив"

„Духовни маршрути в Пловдив 2025“ стартират днес с пътешествие из Филипопол от XIX век. В четири поредни съботи през месец септември издателство „Летера“ ще поведе пловдивчани и гости на града по стъпките на четири нови маршрута. Обиколките са посветени на литературата, архитектурата, киното, театъра и изобразителното изкуство. Първият..

публикувано на 06.09.25 в 07:42

Ако сме научили урока на Съединението, България няма да бъде загубена

Десетки се стекоха в пловдивското село Първенец, където тази вечер се проведе тържествена проверка-заря по повод 140-та годишнина от Съединението на България. В церемонията, която се провежда за първи път в селото, участва вицепрезидентът Илияна Йотова. Преди началото ѝ пред журналисти Йотова призова българите:  "Да бъдем онези българи преди 140..

публикувано на 05.09.25 в 23:13