Помощник-фармацевтите у нас са в протестна готовност. Към активни действия те ще преминат след сформиране на 51-вото НС, ако видят, че няма воля за решаване на проблемите им.
От съсловната организация настояват за законодателни промени, които да им позволят да отпускат медикаменти и по лекарско предписание.
Помощник-фармацевтите у нас следват в медицински колежи към университетите. Обучението им е 3 години и завършват с висше образование. Професионалната им квалификация позволява те да отпускат всякакви медикаменти. Заради промени в закона за лекарствата от 2013 г. обаче дейността им се оказва нерегламентирана. В тях е записано, че имат право да отпускат само такива, които са без лекарско предписание. Това означава, че те не могат да изпълняват рецепти.
Тези, които работят в болнични заведения, пък нямат право да приготвят медикаментите за пациентите.
Лиляна Петрова, председател на колегията на Асоциацията на помощник-фармацевтите в Пловдив заяви:
"Това, да работим, криейки се от работещите контролни органи, не е достойно и отказваме да работим в такава среда. Настояваме за законодателни промени, които да регламентират реалната ни дейност - това, което правим - отпускане на лекарства по лекарско предписание под контрола на магистър-фармацевтите".
Лиляна Петрова даде пример, че в Европа и другите държави по света помощник-фармацевтите учат по-малко, нямат висше образование, но имат по-големи правомощия от българските им колеги. В страната има 4000 помощник-фармацевти, като 460 от тях са в Пловдив област, а в Смолянския регион, който страда от недостиг на аптеки в малките населени места, са 50.
По думите им в аптеките в страната има един-двама магистър-фармацевти, а останалите служители са помощник-фармацевти или медицински сестри. От съсловието настояват за открит и ясен диалог с институциите.
Обявяват символичен протест, като във всяка аптека имат поставени знамена с искане за достойни условия на труд. Ако депутатите от 51-вото НС събрание не предприемат законови промени, те ще преминат към активни действия – спиране на работа за 15 минути на ден.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..