Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проблемът в изборния протокол е в "задпротоколното устройство"

Десетки замени на членове на секционни избирателни комисии утвърждават РИК-овете в Пловдив и областта през последните дни. През последните години е практика партиите да подменят своите представители в СИК-овете, но в същото време замените в последния момент отварят въпроса за подготвеността на новоназначените. В момента текат и обученията на секционните комисии, но една част ги подценяват, други не могат да присъстват заради късните промени. 

За Янка Нинова, която тази година ще бъде председател на секция в Асеновград, обученията, образователният ценз и възрастта са важни, когато трябва да се избира член на комисия. Нинова е счетоводител по професия и зад гърба си има многогодишен опит като член на избирателна комисия, включително и през последните години, когато вотовете у нас са по два пъти в годината. 

По думите й много хора са били на обучението в Асеновград. "Голямото читалище си беше чисто пълно", разказа тя. От нейната секция са били само трима, защото останалите членове тепърва ще се посочват. Умората от изборите през последните години, будните нощи след вота отказват част от хората, твърди тя. За да няма неподготвени хора в СИК, които непрекъснато са критикувани от РИК, ЦИК и политиците за сгрешените и надрасканите протоколи, тя смята, че трябва да има постоянна изборна администрация. Дава и пример от предишни избори с  22- годишно момиче, председател на комисия, което не е прочело методическите указания на ЦИК, защото е извикано в последния момент.

 „Често съм работила с хора, които са над 75 годишна възраст или без образование. Възрастен човек не може да издържи повече от 14 часа на работа. След като е член на комисията, той трябва да върши нещо. А тези, които са с нисък образователен статус, се стараем да ги сложим на място, където няма да пречат – да пазят на вратата например", допълва Нинова.

За нея методическите указания към СИК са много подробни, но трябва да се четат. Твърди, че на тези избори няма новости. Според нея не са сложни и протоколите, които СИК трябва да попълват, но допълва, че „задпротоколното устройство не е наред“. „Това ще рече, че човекът, който попълва протокола, или не чете, или не е запознат, или не знае как. 

 По думите й в секциите, в които е работила, се е търсил консенсус, ако има спорове за валидността на хартиените бюлетини.  

Тя смята още, че  организацията по предаване на изборните книжа в РИК също може да се подобри и да не чакат цяла нощ поне комисиите, които правилно са си попълнили протоколите. "Има такава възможност, но някой трябва да се напъне да се случи“, казва още Янка Нинова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54