„Змеят подарява сърцето си нощем“ се казва събитието, което ще събере писателката и творец Венцислава Великова, художничката Мая-Вероника Гълъбова, разказвачи на български приказки и французойка запленена от българския фолклор, на 25-и октомври, от 18.00 часа в културен център „Елизиум“. Събитието е с вход свободен.
Писателката Венцислава Великова ще припомни легендите, събрани това лято, на първото издание на фестивала „Самодивско сборище“, в Лилково, в сборника „Самодива - истини и легенди“. Тя ще разкаже повече и за следващото му издание на 21 и 22 юни, 2025 година. Венцислава Великова ще представи и няколко свои картини, изплетени на една кука. Художничката Мая-Вероника Гълъбова ще покаже творби от нейния „Змейски цикъл“ картини. Две от стените на културен център „Елизиум“, които са датирани от 1 в. сл. Хр., ще бъдат фон на нейните картини. Група „Български разказвачи“ ще представи приказки за змейове и хали.
Венцислава Великова разказва за фестивала в село Лилково и събитието в Пловдив, този петък :
„Фестивалът „Самодивско сборище“ има за цел да върне българската митология на българите, както обичам да казвам. Всяка година ще разнищваме, ще разказваме за едно митологично същество, което е залегнало в нашата митология. Ще разказваме легенди за него, случки, които са се случили...Всички хора, които имат интерес към това, каним и следващата година на фестивала. Първата година говорихме за самодивата. Накрая на фестивала си избрахме темата за змея така, че другата година ще говорим за змея. Тази година на тема „Самодива“, събрахме всякакви стихове, разкази, песни, измислени истории, истински истории. Този сборник се издава освен с цел да съберем всичко, което можахме за самодивата, той се издава и с благотворителна цел, да подпомогнем читалището в село Лилково да си направи покрива на прекрасната сграда на читалището, която се издига в средата на селото. Това е поредна инициатива за читалището, която правя. И още веднъж призовавам, който може да помогне.
Сборникът „Самодива - истини и легенди" съдържа четиринайсет автора и седемнайсет текста, и понеже много хора изявиха интерес, вече инициирахме и издаването на втори сборник „Самодива – истини и легенди“, втора част. Той ще бъде готов, предпологам за Коледа и отново ще бъде с благотворителна цел.
Първата част на сборника, който ще представя в център „Елизиум“, на корицата е рисунката на едно момиченце, което спечели конкурса за детска рисунка на тема „Самодива“. Това е Ивона-Сияна Станева, от Попово.
Цялото събитие е свързано с българските приказки. На събитието ще има група „Български разказвачи“ на народни приказки, които ще представят приказки за змейове и хали. Те ще бъдат представени на фона на изпълнение на кавал от една французойка, с вълшебното име Арвен, която е изучава български фолклор във Франция.
Приказки ще разказват Ценка Кунчева, Цветомира Георгиева и Гергана Николова, и една французойка, която ще се опита да разкаже приказка на български. Освен моите картини, в галерията ще видите и картините на Мая-Вероника Гълъбова. Тя ще представи около осем картини, които отново са свързани с темата на фестивала следващата година, а именно „Змей, ламя, хала“. Тази тема си избраха гостите на фестивала.
На събитието предпочитам да представя истински истории за самодиви, от сборника. В него има две истински истории за среща със самодива, на Иван Бръмбаров, който вече е починал, но те са разказани от неговата дъщеря и аз съм ги написала под формата на разкази.
Група „Български разказвачи“, които ще разказват приказки на събитието са хора, част от затворена фейсбук група, които са от цял свят. В групата има също англичанка, французойка, канадка...Хора запленени от българския фолклор. Те са се срещнали във Фейсбук, говорят си на български или поне се опитват да си говорят на български, четат приказки, разказват ги...
Венцислава Великова е гост в предаването „Вход свободен“.
Чуйте още, в прикачения файл.
В поредния епизод на рубриката "Жена - истории за Вселени" ви срещаме с фотографа Кристина Ликова. Кристина Ликова е фотограф с 10-годишен опит. Завършва Информатика като бакалавърска степен, но не усеща професията на програмист като своя. За себе си казва: "Исках да се развивам в професия, в която да съм с гъвкаво работно време, за да мога да..
Въпреки че има известен дебат относно това дали следобедния сън е от полза за всички, изследванията показват, че дрямката може да повиши поне когнитивното представяне на някои хора в краткосрочен план. Коментарът по темата е от д-р Тодор Георгиев, лекар с дългогодишен опит в сферата на съня и асистент към катедра Патофизиология към МУ Пловдив...
Руните са древна азбука използвана от германските народи, най-вече в Скандинавия и на Британските острови. За произхода на руните скандинавската митология разказва, че бог Один ги получил след като слязъл по дървото на живота Игдрасил и се принесъл в жертва. Най-ранните рунически надписи датират от 160 година от новата ера, според различни..
Психотерапевтът д-р Владимир Пожарашки представи наскоро книгата си "Изгубената богиня“. Неговият труд е задълбочен анализ на съвременното общество, което е загубило своя баланс. Причина за това е заличаването на основния женски архетип, който символизира мъдростта, любовта и хармонията. А това става на фона на екслацията на агресия, алчност и..
„Зад всяко внуче, което вярва в себе си, стои една баба, която първа вярва.“ :) Заставаме абсолютно зад тези думи, защото сме на мнение, че ролята на бабата в живота на всяко дете е много специална! Какво казва науката по този въпрос, навръх Бабинден попитахме психологът и психотерапевт Теменужка Решовска. По думите й, б абата има..