Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ангел Хаджипопгеоргиев за новия си роман

| обновено на 24.10.24 в 15:54 | Интервю
В Клуб "Неделя" посрещнахме българския лондончанин - писателя Ангел Хаджипопгеоргиев, който ни представи новия си роман "Божествена трагедия". Говорихме за митовете като литературна основа, тяхното волно преформатиране и боговете като начало или продукт на употреба.
В своя пореден четвърти роман от прозаичния му цикъл  Хаджипопгеоргиев поставя "Божествена трагедия" като своего рода криво огледало на "Божествена комедия" на Данте Алигиери. 
Според сюжета на героя (който също е писател- образ алтер его  на самия автор) по време на разходка му се явява  не някой друг , а самият Данте,  който му се представя и го повежда , за да му покаже ада, но не човешкия, а специален и създаден от "Висшия бог", за да накаже всички забравени богове от миналото на човечеството, които са хвърлени там за вечни времена, за да изкупят своето най- голямо прегрешение- нарушението на основния вселенски закон. Божественият ад е разделен от Хаджипопгеоргиев не на кръгове, а на квартали- от старогръцки, японски и африкански  до ацтекски и всяка бивша божествена същност там е подложена на строго специфични мъчения, които макар и да не са грубо физически, са замислени и изпълнени  с рядка перфидност и сарказъм.
"За да им се напомня непрестанно, че е много болезнено да паднеш от върха на кота нула!"
Авторът споделя, че поради отказа на колеги и приятели  от литературните кръгове, е решил да подходи екстравагантно и е възложил предговора на книгата си на изкуствен интелект. Както всъщност и оформлението на корицата, и илюстрациите към самия текст, и преводите (по неговите думи -стриктно проконтролирани от живи хора) на чужди езици. 
Хаджипопгеоргиев заявява, че пише не за слава и не за известност, а за да разбере какво ще се случи накрая, което той до самия завършек на творческия процес не знае. И това е неговата движеща мотивация.
Чуйте цялото интервю в звуковия файл!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Изложба показва детски рисунки вдъхновени от природата

След успешното провеждане на фестивала „Ние сме децата на реката“ през септември, фондация InBetween и район "Централен" на Община Пловдив отново си партнират, за да отбележат Европейската седмица за намаляване на отпадъците.  Детски рисунки, вдъхновени от природата, показват организаторите на фестивала. Изложбата, кръстена на..

обновено на 20.11.24 в 16:17

„Несломен“, когато музиката е (с)мисъл

Дуетът Димитър & Христо представя нов албум на  27.11.2024 г  в зала „Дом на културата Искър“ .Третото студийно издание е със заглавие „Несломен“, а специални гости ще бъдат Стенли, Стефан Илчев, Камен Воденичаров и трио „Фида“. Димитър Атанасов и Христо Младенов обещават незабравима музикална наслада, която ще сътворят заедно с: Христо..

публикувано на 20.11.24 в 13:38

Местни агенти правят Пловдив по-добро място за живеене

На 21 ноември от 18:00 на ул. "Гладстон" 1 стартира събитието " Местни агенти. Среща на активните хора на Пловдив". Оранизатори са  Марина Кисьова де Хеус, основател на Академия "Екатерина Каравелова" и Виолета Керемедчиева от Сдружение "За Земята". Целта на тази среща е да се създаде общност на хора, които имат отношение към Пловдив.  Един от..

публикувано на 20.11.24 в 12:56

Мястото на вещите в дома има значение

Замисляли ли сте се, че хармонията в дома не зависи само от Вас? Понякога се питаме защо например раздорите са по-чести от преди или по-страшно - здравословното състояние на децата, защо се  влошава често. Отговорите на всички тези въпроси се крият в паметта на българина и най-вече в подредбата на вещите в собствения ни дом.  Спазването на..

публикувано на 18.11.24 в 16:32

Десет години Европейски ден на музикотерапията в България

Европейският ден на музикотерапията е 15 ноември. Десетата годишнина, в България, беше отбелязана под мотото „Ритъмът на благополучието“. Популяризирането на това мото ще повиши степента на осъзнатост за ползата от музикотерапията, в грижите за психичното здраве. Тази фраза обхваща идеята, че музикотерапията може да създаде хармоничен баланс..

обновено на 18.11.24 в 16:17