Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Украинците в Пловдив гласуват с надежда за България


Част от украинците, които живеят в Пловдив, имат българско гражданство и днес също ще упражнят правото си на вот. Срещаме ви с четирима от тях.

Това са 27-годишният Даниил Неделев, 24 годишният Степан Серт и 50 годишният Сергей и Оксана Заболотня, която живее в Пловдив от дълги години.

Степан Серт пристига в България през 2017 година, като тук е учил сотфтуерно инженерство, а сега работи като брокер на недвижими имоти. Той се надява, че българите ще направят избор, който да доведе до сформиране на редовен кабинет, работещ в полза на хората, а не от собствен интерес.

„България има много голям потенциал, има най-малкият външен дълг от всички ЕС, а това означава много. Означава, че можем да взимаме пари в България, да развиваме инфраструктура, да развиваме всичко. Аз ще гласувам, защото искам да се променят нещата. Искам евро проектите за младите хора да бъдат открити, да бъдат прозрачни. Защото младежите се махат от нашата държава, защото няма с какво да се занимават“, казва младият мъж. 

Неговият приятел Даниил Неделев е в България от осем години.

„Интересуваме се от случващото се в българската политика, защото ние живеем в тази държава. И единствено от нас, живущите тук, зависи каква ще бъде обстановката тук“, казва 27-годишният мъж и припомня, че политическата нестабилност в България е още от времето, когато тримата украинци не са разполагали с български паспорти.

Той получава бългрски паспорт през 2021 година, когато 46-то НС на България се разпада само след 26 дни.

„Най-ванжото, според мен, е всички в тази държава да посещават избори, защото доста често по време на избори забелязваме как процента на явяване е под 50. И на главната в Пловдив има повече хора, отколкото на местата за гласуване“, казва Даниил.

В България петдесет годишния Сергей пристига след като Русия започва войната в Украйна. Той е личен асистент на своята майка, която живее тук. Премества се в Пловдив от Одеса. И има много точен спомен от войната.

„Дойдох в България през 2023 година. Когато тръгвах от Одеса, там беше много лошо. Там сега падат ракети всеки ден“, казва Сергей.

Оксана Заболотня, която живее в Пловдив от 23 години, също ще гласува на днешните парламентарни избори в България. Казва, че чувства страната като своя родина. Има българско гражданство и е убедена, че упражнява правото си на вот с идеята децата й да живеят по-добре в България. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54