Част от украинците, които живеят в Пловдив, имат българско гражданство и днес също ще упражнят правото си на вот. Срещаме ви с четирима от тях.
Това са 27-годишният Даниил Неделев, 24 годишният Степан Серт и 50 годишният Сергей и Оксана Заболотня, която живее в Пловдив от дълги години.
Степан Серт пристига в България през 2017 година, като тук е учил сотфтуерно инженерство, а сега работи като брокер на недвижими имоти. Той се надява, че българите ще направят избор, който да доведе до сформиране на редовен кабинет, работещ в полза на хората, а не от собствен интерес.
„България има много голям потенциал, има най-малкият външен дълг от всички ЕС, а това означава много. Означава, че можем да взимаме пари в България, да развиваме инфраструктура, да развиваме всичко. Аз ще гласувам, защото искам да се променят нещата. Искам евро проектите за младите хора да бъдат открити, да бъдат прозрачни. Защото младежите се махат от нашата държава, защото няма с какво да се занимават“, казва младият мъж.
Неговият приятел Даниил Неделев е в България от осем години.
„Интересуваме се от случващото се в българската политика, защото ние живеем в тази държава. И единствено от нас, живущите тук, зависи каква ще бъде обстановката тук“, казва 27-годишният мъж и припомня, че политическата нестабилност в България е още от времето, когато тримата украинци не са разполагали с български паспорти.
Той получава бългрски паспорт през 2021 година, когато 46-то НС на България се разпада само след 26 дни.
„Най-ванжото, според мен, е всички в тази държава да посещават избори, защото доста често по време на избори забелязваме как процента на явяване е под 50. И на главната в Пловдив има повече хора, отколкото на местата за гласуване“, казва Даниил.
В България петдесет годишния Сергей пристига след като Русия започва войната в Украйна. Той е личен асистент на своята майка, която живее тук. Премества се в Пловдив от Одеса. И има много точен спомен от войната.
„Дойдох в България през 2023 година. Когато тръгвах от Одеса, там беше много лошо. Там сега падат ракети всеки ден“, казва Сергей.
Оксана Заболотня, която живее в Пловдив от 23 години, също ще гласува на днешните парламентарни избори в България. Казва, че чувства страната като своя родина. Има българско гражданство и е убедена, че упражнява правото си на вот с идеята децата й да живеят по-добре в България.
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..