Все по-голямо е раздробяването на парламента и все повече антисистемни партии влизат в НС, коментира в предаването "Ден след ден" политологът Георги Киряков.
Затова е много важно т.нар. системни партии да бъдат на ниво, за да преодолеят различията си и да създадат някакво нормално мнозинство и управление. "Има какво да се решава и да се управлява, а антисистемните партии нямат никакво намерение да помагат в управлението. Това е заложено в начина на говоренето на техните партии", обясни политологът.
Георги Киряков коментира, че заявката на партия МЕЧ да управлява МВР е малко странна от човек, който не познава механизмите на управление на една демократична държава и ги отрича в определен смисъл.
"МВР, като едно от най-важните, трудно би стигнало до партия МЕЧ. Какво ще направят, ако има съпротива от коалиционните им партньори Радостин Василев или някой от ПП МЕЧ да ръководи МВР с идеалната цел за акция „Чисти ръце“. Акцията в италианския вариант ли ще се прави или ще е побългарена? При по-сериозно представителство можеше и да имат претенции, но сега трудно да поставят условия за министерски постове", смята Киряков.
Макар че ГЕРБ са победителите, и тяхната легитимност е много ниска. Малко са гласовете им за тези претенции – да има кабинет с техния мандат с тяхната програма, както и да получат важни министерства. "В ситуация, когато да се управлява са нужни поне 3 партии, е рано да се поставят такива условия", допълни политологът.
Той допълни, че е ниска легитимността и на останалите партии и даде пример с МЕЧ и Величие, които са получили по 60 000 гласа. "Странно и плашеща е тази ниска легитимност (4 % от вота), а представете си каква ще е легитимността им за власт".
Киряков смята, че е голяма вероятността избирателната активност да продължи да пада, а доверието в НС също не е висока. "Така ще е, докато политическият процес не се отпуши през "нещо" - дали смяна на политическите елити или нов играч, каквато би била партия на президента Радев.
Цялото интервю на Емил Костов с политолога Георги Киряков е в прикачения файл.
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..
Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов , преподавател в Медицински..
На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..