Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Позицията на партиите при избора на главен прокурор е важната

| Интервю
проф. Антоанета Христова
Снимка: БГНЕС

Два дни броим гласовете от изборите, мандатите. На фона на диаграми, протоколи и проценти чертаем възможностите след изборите. За върховете и провалите на политическата сцена след седмия вот, умората сред избирателите и поредната обиколка на партиите около властта, разговаряме с политическия психолог Антоанета Христова

Проф. Христова каза, че в тези избори се наблюдаваха най-демонстриращи и грубо налагащи се лоши практики, което увеличи съвсем съмненията за крайния резултат. "Аз лично имам усещането, че не искам да призная тези избори.", подчерта Антоанета Христова. Тя също смята, че има отвращение у избирателите от контролирания вот и от играенето с определени гласове в ЦИК и "Информационно обслужване". Също така тя подчерта, че има подозрения у хората за случая с надписването в Белица, хората подозират, че щом такива ситуации има на едно място, ги има и на други места.

"Има открити определени секции, на които е липсвало заснемане, не само на 160 места е нямало интернет, но има места, които лесно се контролират.", посочи още психологът в предаването "Ден след ден".

"В нашата държава човек остава с горчив вкус в устата след подобни избори, както и с несигурност - дали да приема резултата.", каза Христова. Тя добави: "Не се криеше нищо на тези избори, има секции по-рано гласували за ПП-ДБ, сега гласуват анблок за ДПС-Ново начало. В следващите дни е важно позиционирането на партиите спрямо ДПС-Ново начало и ГЕРБ. Цялата предизборна кампания лежеше на база корупционни практики, най-гъвкав в цялата игра беше Бойко Борисов, той не коментираше тази тема, но имаше лица в партията, като Делян Добрев, който свърши тази роля. Всички партии си свършиха работата, така че да не си подадат ръка, един към друг."

"За БСП е важно, че в тази партия има вътрешни обвързаности с Делян Пеевски. На много въпроси ще получим отговори в поведението на партиите през следващите дни.", посочи Антоанета Христова.

"Величие" е особен случай, вероятно нещо не се е получило с тях и затова са отпаднали. Важно е дали ще има друга атака срещу Ивелин Михайлов. Най-важната линия е да се следи дали ПП-ДБ и другите партии ще заявят ясна позиция при избора на главен прокурор, това е червената нишка за ГЕРБ.", каза проф. Христова. 

"Меч" дават заявка за силна опозиция, Радостин Василев громеше и излизаше с факти от негова гледна точка, това се хареса на определени хора, които го подкрепиха.", смята проф. Христова. В заключение тя открои, че за нея е изненада по-високата избирателна активност от 5 %. 
По публикацията работи: Живка Танчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04

Действията на президента са саботаж, популизъм и лицемерие

Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..

публикувано на 16.05.25 в 16:42

Искаме увеличение на заплатите в музеите и галериите

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..

публикувано на 16.05.25 в 15:39

Необходим е дълбок структурен анализ за ситуацията в БНР и БНТ

След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..

публикувано на 16.05.25 в 11:06

Младите не могат да компенсират излизащите от пазара на труда

До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..

публикувано на 15.05.25 в 17:01