Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представят изложбата "Зората на човечеството" в Асеновград

Снимка: възстановка на В. Симеоновски

Временна изложба „Зората на човечеството“ открива тази вечер Националният природонаучен музей при БАН във фоайето на Палеонтологичния музей „Димитър Ковачев“ в Асеновград.

Изложбата ще бъде открита от директора на НПМ – БАН проф. Павел Стоев, заместник-кмета инж. Петър Петров и автора на концепцията за изложбата проф. Николай Спасов от НПМ-БАН.

В новата временна изложба ще бъде представено точно копие на оригиналния скелет на Люси – най-популярният представител на рода на австралопитеците, живяла преди повече от 3 милиона години. 

Експозицията представя още отливки на изкопаеми останки от хоминида грекопитек, открити в българското находище Азмака край Чирпан, довели до формулирането на хипотезата, че първите предчовеци, от които произлиза човешката еволюционна линия са живели на Балканите.

Според най-новите изследвания на останки на грекопитека, чиято възраст се определя на 7.2 млн. год., известни от Гърция и България, в еволюционно отношение видът стои по-близо до човека, отколкото до човекоподобните маймуни и днес учените приемат, че това е първият предчовек.

Неговите редки останки ще бъдат изложени заедно с отливки от черепите на хоминида уранопитек от Северна Гърция (9 млн. год.) и на сахелантропа от Чад (7 млн. год.). За сравнение ще бъде изложен и предният крайник на най-старата европейска маймуна мезопитек, съжителствала с грекопитека в района на Азмака.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12

Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно”

Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ .  Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа.  Ще бъде направена видеовръзка с български..

обновено на 17.02.25 в 06:56

Преге - предаване за света на книгите, 15 - 21 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..

обновено на 16.02.25 в 12:48

„Алтер его” - памет за поета Гален Ганев

На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..

обновено на 15.02.25 в 16:11

Писателката Неда Антонова в "Срещи" тази събота

За любовта и смъртта на "Първия след Бога".  С писателката Неда Антонова питаме как така Дяконът е осъден на смърт по показанията на един единствен човек и защо още в началото на процеса Великият везир настоява Левски обезателно да бъде обесен... А доволството на Граф Игнатиев от присъдата що е?  И още куп, куп питания, за които и до..

обновено на 15.02.25 в 10:10