„Това е работеща мярка, която има своя икономически ефект, защото преките данъци, които плаща бизнесът се увеличиха, осветиха се работни места, цената на лхяба не се променя за много дълго време, както това се случва при цените на всички останали храни“.
МАриана Кукшева припомни, че нулевата ДДС ставка на брашното и хляба е била приета единодушно от всички политически сили.
„Във разговора на тристранката стана ясно, че се коментира отпадане на нулевото ДДС за хляба и брашното. Това значи, тъй като решението ще бъде абсолютно политическо и то ще се приеме в Народно събрание при разглеждане на бюджет 2025 г., че политиците ще качат цената на хляба с минимум 25-30%. 20% ще отидат като данък добавена стойност, а останалите 5-10% ще бъдат добавка, която включва търговската надценка. Така или иначе ние работим с доставни цени, които са тайна за всички потребители. Те са различни от продажните цени на хляба. Но връщането на 20% ДДС върху брашното и хляба категорично ще повиши цената им. Освен това тази цена ще започне да се движи динамично, спрямо цените на борсовите индекси, т.е. няма да се запазва дълго време“, коментира председателят на браншовия съюз.
Тя подчерта, че в програмата на големите политически сили, първенци на последниет избори, е заложено да не се пипат данъците, особено тези, които касаят 85% от населението - социално уязвимите групи, за които насъщният е ежедневна, основна храна.
„Аз вярвам в политическия разум и мисля, че няма да се стигне до промяна на нулевия ДДС за брашното и хляба“, смята Кукушева, като поясни, че предложението за връщане на 20-процентното ДДС е на профсъюзите.
„Те работят по схемата „не ме гледай какво правя, слушай ме какво ти казвам“. Хлябът е обединител, в това е неговата сила. Тя е над всичко в нашето ежедневие и е категорична след Бог е хлябът. Той гарантира продоволствена сигурност, той не е луксозна стока, не е заведение. Хлябът е насъщен“, подчерта Мариана Кукушева и допълни, че производителите очакват политическа мъдрост.
В епизод 9 от третия сезон на подкаста продължаваме разговора с Весислав Илиев, ментор от образователната програма за деца “Предприемачът като откривател”. Образованието в училище поставя фокус върху конретиката, точността и предвидимостта. Но в реалния живот имаме повече от един отговор. Училището иска децата за запаметят факти и техники за..
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..