„Това е работеща мярка, която има своя икономически ефект, защото преките данъци, които плаща бизнесът се увеличиха, осветиха се работни места, цената на лхяба не се променя за много дълго време, както това се случва при цените на всички останали храни“.
МАриана Кукшева припомни, че нулевата ДДС ставка на брашното и хляба е била приета единодушно от всички политически сили.
„Във разговора на тристранката стана ясно, че се коментира отпадане на нулевото ДДС за хляба и брашното. Това значи, тъй като решението ще бъде абсолютно политическо и то ще се приеме в Народно събрание при разглеждане на бюджет 2025 г., че политиците ще качат цената на хляба с минимум 25-30%. 20% ще отидат като данък добавена стойност, а останалите 5-10% ще бъдат добавка, която включва търговската надценка. Така или иначе ние работим с доставни цени, които са тайна за всички потребители. Те са различни от продажните цени на хляба. Но връщането на 20% ДДС върху брашното и хляба категорично ще повиши цената им. Освен това тази цена ще започне да се движи динамично, спрямо цените на борсовите индекси, т.е. няма да се запазва дълго време“, коментира председателят на браншовия съюз.
Тя подчерта, че в програмата на големите политически сили, първенци на последниет избори, е заложено да не се пипат данъците, особено тези, които касаят 85% от населението - социално уязвимите групи, за които насъщният е ежедневна, основна храна.
„Аз вярвам в политическия разум и мисля, че няма да се стигне до промяна на нулевия ДДС за брашното и хляба“, смята Кукушева, като поясни, че предложението за връщане на 20-процентното ДДС е на профсъюзите.
„Те работят по схемата „не ме гледай какво правя, слушай ме какво ти казвам“. Хлябът е обединител, в това е неговата сила. Тя е над всичко в нашето ежедневие и е категорична след Бог е хлябът. Той гарантира продоволствена сигурност, той не е луксозна стока, не е заведение. Хлябът е насъщен“, подчерта Мариана Кукушева и допълни, че производителите очакват политическа мъдрост.
„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..
Само с един глас разлика общинския съвет на Асеновград спря опита за промени в Подробния устройствен план, необходим за да заработи кариерата за мрамор и баластра в с. Горнослав. С 15 гласа "за", 14 "против" и един "въздържал се" Общинският съвет в Асеновград отказа на концесионера - фирма „Запрянови“ да да изготви техническо задание за..
580 души, възрастни и самотноживеещи хора с увреждания в Пловдив, вече получават помощ вкъщи по проект, който частично заменя съществувалия до края на 2024 година "Грижа в дома". Лилия Кичукова от общинската дирекция за социално подпомагане, която ръководи проекта, обясни, че първоначално той е предвиден за 455 потребители, но от януари досега се..
Какво стои зад съпротивата срещу въвеждането на еврото у нас, в която по деликатен начин се намеси и президентът Румен Радев и докъде ще се стигне с протестните действия? Според политолога доц. Татяна Буруджиева, ако президентът Радев искаше активно да се ангажира с въпроса за защита на българите и преодоляване на техните страхове по отношение..
Започна подготовката на обществените поръчки за общинската, областната, междуобластна и републиканска транспортни схеми от квотата за възлагане от Община Пловдив. Това обяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив новият директор на ОП „Организация и контрол на транспорта“ Димчо Йоргов. Най-напреднала е процедурата за..