Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Факелно шествие за Будителите в Пазарджик

Пазарджик ще отбележи Деня на народните будители с тържествено факелно шествие. В него ще се включат учители, ученици, детски градини, читалища, представители на Младежкия дом и Общински детски комплекс, Регионалното управление по образованието, официални лица от общинската администрация и общински съветници. 

Шествието ще премине през центъра на Пазарджик от паметника на Захари Стоянов до мемориала на "Св. св. Кирил и Методий", като светлината на факлите ще бъде символ на образованието, надеждата и непреклонния дух на будителите, посветили се на пробуждането на българския народ.

В програмата на честването е предвидено поднасяне на цветя и музикална програма с участието на Представителния детски хор „Слава Русева".

По повод празника автобусна спирка, разположена в близост до паметника на светите братя ще бъде "облечена" с лика и цитати от творчеството на Иван Вазов.  Проектът е реализиран с подкрепата на Фондация "Човечност и грижа".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Преге - предаване за света на книгите, 02 - 08 август

В предаването за книги на Радио Пловдив на 02.08.2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Пол Валери. Любителят на стихове. 232 стр., ок. 6А, Изток-Запад, 2025. Мария Сарагоса. Огнената библиотека. 544 стр., 5А, Емас, 2025. Ери де Лука. Три коня. 104 стр., 4А, колибри, 2025. Крис..

публикувано на 06.08.25 в 10:39

Изложбата „Впечатления и Отражения“ се открива в галерия „Капана"

Изложбата „Впечатления и Отражения“ ще бъде открита днес в галерия „Капана“ в Пловдив. Организаторите я определят като необичайна и преплитаща визуално изкуство с поезия. Експозицията включва 50 заглавия на творби – живопис, графика и приложно изкуство, които разкриват отражения на поетически образи. В пространството на галерията редом с..

публикувано на 06.08.25 в 09:59

"Йохан Щраус Виртуозен Оркестра" свири в Пловдив

Световноизвестният оркестър “ Йохан Щраус Виртуозен Оркестра ”, вдъхновен от музикалното наследство на Йохан Щраус- син, гостува на българската публика с поредица от изключителни концерти.  Тази година, освен в България, " Йохан Щраус Оркестра" ги очакват пълни зали в Гърция, Кипър, Япония и Китай.   Организаторите посвещават турнето на..

публикувано на 05.08.25 в 08:45

Великите европейци - Франсис Бейкън

Знаете ли къде се намира прочутият остров Бенсалем? Който каже „никъде”, е прав. Още по-прав е обаче онзи, който каже, че се намира в „Новата Атлантида”, книга на сър Франсис Бейкън. Според нея остров Бенсалем е зареян някъде из необятния Тихи океан, западно от перуанския бряг, а на него живее най-разумното и добродетелно човешко общество в сравнение с..

публикувано на 04.08.25 в 12:15

Костадин Петров с приза "Дафо Трендафилов" на събора в Гела

22-рото издание на Гайдарското надсвирване и родов събор в родопското село Гела завърши с триумф за Костадин Петров , който спечели най-престижното отличие в тазгодишната надпревара – приза „Дафо Трендафилов“ . Тази награда се връчва за първи път в историята на събора. В силно оспорвана и емоционална битка на сцената, Петров надсвири достойния си..

публикувано на 03.08.25 в 14:50