Пловдивско певческо дружество "Ангел Букорещлиев" отбелязва Деня на народните будители с Ден на отворените врати. От 18.30 ч посетителите имат възможността да се докоснат до културното наследство и историята на една от най-старите и значими музикални организации в страната, като разгледат изложбата с архивни материали и знакови изпълнения на хорови произведения..
Създадено в края на 19-ти век, ППД „Ангел Букорещлиев“ носи името на пианиста, композитора и диригента Ангел Букорещлиев – ключова фигура в развитието на певческата формация и на българската музикална култура. От десетилетия Дружеството обединява хора от различни възрасти и професии, обединени от любовта към музиката. Стотици са концертните им участия в международни фестивали и конкурси, като многобройните награди са символ на професионализма на членовете на Дружеството в хоровото изкуство.
За празника - в галерия „2019“ изкуствоведът и преподавател по история на изкуството в Националната художествена академия доц. д-р Бойка Доневска гостува със своята нова книга „Националната традиция в българското изкуство през 60-те години на ХХ век“.
Монографията, която има за цел да проследи проблема за интерпретацията на националната традиция в българското художествено пространство през 60-те години на ХХ век, когато художници и критици диалогизират процесите по различен начин, синхронен на цялостното развитие на изкуството през периода, ще бъде представена сред картините на един от най-изявените художници в периода, предмет на изследване на книгата - Йоан Левиев.
Регионален етнографски музей – Пловдив организира събитие от поредицата „Експонат на фокус“. Ще бъдат представени ценни и малко познати вещи, принадлежали на видния пловдивски митрополит Натанаил Охридски. Една от тях е единственият по рода си дървен сандък, украсен с техниката интарзия. Гост - лектор на събитието ще бъде художникът Михаела Данаилова, която ще разкрие повече за историята и значението на изобразените символи. Входът е свободен.
Мъдрост, остроумие, хумор - това са пословиците и поговорките. Няма как да отречем, пребогати сме на тези народни изречения. Та как ни рисуват? И защо след като сме достигнали до такава мъдрост, че "Кладенец не се комае, когато ожаднееш", месец след мезец, година след година, век след век - все това правим. С проф. Мария Шнитер се питаме народът..
Виртуозният пианист Михаил Плетньов представя два концерта на Шопен тази вечер в Дома на културата „Борис Христов“. Заедно с него на сцената излиза и оркестъра на Опера Пловдив. Диригент ще бъде Диан Чобанов. Михаил Плетньов е направил промени по оркестрацията на Шопен.
На 2 май Българската православна църква почита паметта на Св. цар Борис - Михаил - Покръстител на българите. На 2 май през 907 година умира цар Борис Покръстител, един от най-великите български царе. Той е наречен равноапостолен светец. Пловдивският митрополит Николай ще възглави архиерейска света литургия в храм "Св. цар Борис-Михаил" в град..
Премиера на книгата „Архив на Райчо Николов в Регионален исторически музей – Пловдив“ от доц. д-р Видин Сукарев ще се състои тази вечер в Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив. За автора и неговия труд ще говори д-р Петко Георгиев. За автора: Видин Сукарев е роден в Пловдив на 13 май 1977 г. Завършва специалност „История“ във..
Премиера на новата си книга „Лично“ ще направи тази вечер писателят Илия Михайлов в Дружеството на пловдивските писатели. Редактор на книгата с импресии и стихотворения е Стоян Терзиев, който ще бъде и модератор на срещата. „Първото ми впечатление за този автор е неговата искреност – без всякакъв оттенък за плахост от това рисковано..