Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Връчиха награда "Златен век" на бизнесмена Любозар Фратев

4
Снимка: БТА

Пловдивският бизнесмен инж. Любозар Фратев получи на тържествена церемония в Министерство на културата Почетен знак „Златен век“ – печат на Цар Симеон Велики - златен и грамота. Те му бяха връчени за принос в популяризирането на град Пловдив като туристическа и културна дестинация, активната му ангажираност с дейността на  редица обществени, граждански и бизнес организации, както и по повод 1 ноември - Ден на народните будители. 

„За мен тази награда е признание“, сподели в програма „Точно днес“ на Радио Пловдив бизнесменът и благодари на Министерство на културата, на тези, които са го номинирали, а също и на всички, с които работят за Пловдив, за популяризиране на неговата култура, културно наследство и привлекателна туристическа дестинация.

Фратев припомни, че през 2022 година клуб „Ротари Пълдин“ възстанови шествието по случай Деня на българските будители. Той разказа, че възстановяването му е станало и по повод 100-годишнината на първото в България шествие по случай Деня на българските будители през 1922 година, което е проведено в Пловдив, след като 1 ноември е обявен за общонационален общонароден официален празник от министър Стоян Омарчевски.

„Ние решихме и продължаваме да се борим, това шествие да превърне деня 1 ноември като действителен празник, а да не е само почивен ден за ученици и учители. Да стане ден, на който да отдадем почит на всички, които работят на нивата на културата и историята, за да може действително да се сбъднат мечтите на онези хора, които са положили много усилия, а някои от тях и живота си, народните идеали да не бъдат помрачени, надеждата и вярата за тяхното постижение да не угаснат“, изтъкна Любозар Фратев.

И тази година той продължава добрата традиция всяка година да се преиздават или издават книги за миналото на Пловдив и Възраждането, където има най-много поводи за гордост, за да се амбицира и събуди обществото. Тази година отново ще бъде издадена книга, която касае както Пловдив, така и братска Македония, свързани заедно чрез българския просветител Никола Еничерев. Бизнесменът обаче отказа да сподели заглавието на книгата на този етап. Той допълни, че от две години работи по издаването на книга от авторски колектив за пловдивската индустрия в годините на плановата икономика.

„Това, за което продължаваме да се борим от фондация „Дом за пловдивската опера“, е нашата цел, да изградим дом за единствената бездомна българска опера – Пловдивската, както и да се завърши ремонта на затворената от 6 години Концертна зала в Пловдив. Министърът на културата Найден Тодоров обеща, ако не до 6 септември, то поне до следващата Коледа ремонтът да се завърши. А аз му обещах значката на фондацията, която носи и министър Минеков, след като подписа меморандума за изграждането на Дом на пловдивската опера и осигури финансирането за ремонта на Концертна зала“, каза още Любозар Фратев.

Заедно с него награди получиха също тенорът Калуди Калудов, който за около година беше директор на ОФД-Пловдив, директорът на Археологическия музей доц. Костадин Кисьов,  ръководителят и хореограф на Ансамбъл „Тракия“ проф. Даниела Дженева за Ансамбъл Тракия и фотографът Иван Коджабашев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Великите европейци Тициан

„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..

публикувано на 23.05.25 в 16:29

Професор Валери Стефанов гостува в "Срещи" на 24 май

В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..

публикувано на 23.05.25 в 11:16

"Алтер его" - разговор с Божана Апостолова

Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..

публикувано на 23.05.25 в 11:11

НБ "Иван Вазов" съхранява стари и ценни ръкописи

Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..

обновено на 23.05.25 в 08:15

Аграрният университет празнува 24 май

Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности;  Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..

публикувано на 23.05.25 в 05:51