Ноември започва ударно с идеята да касираме вота, който проведохме на 27 октомври. Кампанията срещу изборите се разраства, видеонаблюдението също се дебне прецизно, честността на изборния процес е под прицел, остава политиците да са консолидират - гласуват бюджета, заделят 200 млн. лева и отиваме на осми и девети избори. Говорим по темата с политолога д-р Теодор Славев, от Българския институт за правни инициативи.
Д-р Славев открои миналата кампания, като протекла с груби нарушения на изборните правила, които опорочиха честността на вота. "Най-емблематичното беше това с близката, малката стъпка, с която "Величие" не влязоха в парламента. Представители на партиите казват, че има и разминаване в техните резултати. Ние имаме основания да се поиска частично и цялостно касиране на вота от КС.", смята политологът. Той допълни, че тепърва ще се види пълната картина, защото сега имаме извадки от няколко СИК.
"Частичното касиране ще бъде много сложно, защото това означава да се прави по райони преразпределение на мандати.", предупреди Теодор Славев. По думите му на следващ вот е важно да не се повтарят същите нарушения и престъпления, което е работа на новите депутати, академичната общност и ЦИК. "Заедно те трябва да предложат такива промени в нормативната рамка, които да гарантират честността на вота.", каза д-р Славев. Той открои, че има срок от два месеца КС да се произнесе по евентуално внесено искане за касиране на вота, от народни представители или върховни съдии, президент, главен прокурор.
"Докато се произнесе Конституционният съд за касиране, ние вече може да сме в кампания за следващите избори", изрази опасения д-р Славев. Той не вижда нагласа в народното събрание за сформиране на мнозинство. "ГЕРБ продължава да държат на своето, че като първа политическа сила никой не може да им извива ръцете, но пропускат факта, че трябват още партии, за да управляват.", посочи д-р Славев.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..