В програма "Точно днес" говорим за предизвикателствата пред световната икономика след като станат ясни изборните резултати в САЩ. Няма да подминем и изкушението пред родните политици, които са изправени пред дилемата да „развържат“ отново разходната част на бюджета за следващата година. Икономистът от ЕКИП Стоян Панчев представи рисковете от политическите действия.
Стоян Панчев открои в началото, че големият проблем за дефицита и балансирането на бюджета на държавата е, че всички увеличения на доходите вече са обещани и са записани в закон, вкл. увеличаването на минималната работна заплата.
"Ако решат политиците, че искат да намалят разходите в бюджета, и тръгнат към консолидация на фиска, това означава, че трябва да премахнат вече обещани увеличения на доходите, което в тази политическа ситуация е трудно." ,поясни икономическият анализатор. По думите му в последните няколко години се наблюдава отлагане на част от разходите.
"Вървим към ситуация с доста голям бюджетен дефицит - 6% или 8%, в зависимост от това как се намаляват разходите и дали някои би се престрашил да вдигне данъците.", смята Стоян Панчев. Според него има проблем, ако това започне да се повтаря и със следващите бюджети на държавата.
Панчев каза още: "Опитите всяка година изкуствено да изпълним Маастрихския критерий, за да влезем в еврозоната доведе до натрупването на разходи, което непрекъснато се отлага все за следващата година, за следващата година и това създаде дефицит. Конкретният критерий е да не бъдем в процедура на свръх дефицит."
"Аз лично смятам, че ДДС за ресторантите трябва да бъде върнато на 20%, това ще доведе до 500 млн. лева допълнителни приходи в бюджета.", посочи още Стоян Панчев. По думите му, кой точно ще спечели изборите в САЩ, чисто икономически ефектът няма да е много голям.
"Тръмп има по-различни планове в политически план, той твърди, че ще спре войната в Украйна. Към проблемите на Европа ще добавим по-негативното отношение на Доналд Тръмп", посочи още Панчев
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..