В програма "Точно днес" говорим за предизвикателствата пред световната икономика след като станат ясни изборните резултати в САЩ. Няма да подминем и изкушението пред родните политици, които са изправени пред дилемата да „развържат“ отново разходната част на бюджета за следващата година. Икономистът от ЕКИП Стоян Панчев представи рисковете от политическите действия.
Стоян Панчев открои в началото, че големият проблем за дефицита и балансирането на бюджета на държавата е, че всички увеличения на доходите вече са обещани и са записани в закон, вкл. увеличаването на минималната работна заплата.
"Ако решат политиците, че искат да намалят разходите в бюджета, и тръгнат към консолидация на фиска, това означава, че трябва да премахнат вече обещани увеличения на доходите, което в тази политическа ситуация е трудно." ,поясни икономическият анализатор. По думите му в последните няколко години се наблюдава отлагане на част от разходите.
"Вървим към ситуация с доста голям бюджетен дефицит - 6% или 8%, в зависимост от това как се намаляват разходите и дали някои би се престрашил да вдигне данъците.", смята Стоян Панчев. Според него има проблем, ако това започне да се повтаря и със следващите бюджети на държавата.
Панчев каза още: "Опитите всяка година изкуствено да изпълним Маастрихския критерий, за да влезем в еврозоната доведе до натрупването на разходи, което непрекъснато се отлага все за следващата година, за следващата година и това създаде дефицит. Конкретният критерий е да не бъдем в процедура на свръх дефицит."
"Аз лично смятам, че ДДС за ресторантите трябва да бъде върнато на 20%, това ще доведе до 500 млн. лева допълнителни приходи в бюджета.", посочи още Стоян Панчев. По думите му, кой точно ще спечели изборите в САЩ, чисто икономически ефектът няма да е много голям.
"Тръмп има по-различни планове в политически план, той твърди, че ще спре войната в Украйна. Към проблемите на Европа ще добавим по-негативното отношение на Доналд Тръмп", посочи още Панчев
С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит. Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..
Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“. Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май..
Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване. Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..
„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..
В навечерието на най-светлия български празник – 24 май – ви разказваме за издателя Христо Г. Данов или човекът, който дари книгата на българския народ. Освен основател на модерното книгоиздаване, книгопечатане и книгоразпространение той е бил и всеотдаен кмет на Пловдив. Името му е символ на наука и образование, на вяра в българина...