Тя подчерта, че в демокрация е естествено хората да излизат на протест и да заявяват своите искания и претенции към народните избраници, към ръководството на държавата. Караянчева добави още, че по време на предизборната кампания в срещите си с избиратели те многократно са призовавали партиите да спрат да се карат и да се вслушат в разума, защото не може да се продължава с тази политическа криза.
Според нея в днешния ден на първото Народно събрание ще стане ясно дали наистина политиците могат да отговорят на исканията на своите избиратели.
„Никои не може да каже колко ще продължи този пленарен ден и дали ще бъде както в миналите две Народни събрания. Мисля, че е много важно да върнем традициите в нашия парламентаризъм – първата партия, която е победител в изборите, излъчва председател на НС.
Големият тест за политическите сили ще бъде, когато останат на финалната права двама кандидати и трябва да решат дали ще подкрепят Рая Назарян.
Рая Назарян показа, че може да ръководи парламента, натрупа и достатъчно парламентарен опит, може да пази и баланса в залата, което е изключително важно“, обясни Караянчева.
Подчерта, че в предходния парламент са правили компромиси и с това са показали, че могат да бъдат диалогични и отстъпчиви, но вече ще бъдат малко по-категорични.
„Пазарлъците на ПП-ДБ веднага след изборния ден за санитарен кордон около Делян Пеевски поставя червени линии и показва желанието да се избяга от разговор.
Те си търсят оправдание как да не влязат в разговор с нас. Ние казахме, че с двете ДПС-та няма да влезем в коалиция, казахме, че ПП-ДБ са естествения ни партньор и трябва да седнем на масата за разговори, да разгледаме програмата ни и заедно да решим с кого ще правим правителство.
Те не желаят да разговарят. Извиват ръце, за да покажат колко са чисти, а в миналото НС при сглобката те бяха заедно с ДПС, говориха си постоянно. Какво се промени? Разделителните линии през последните 4 години доведоха до абсолютна катастрофа. Видяхме от всички избори, че конфигурацията на НС е тази и трябва да се търси решение в нея“, коментира Цвета Караянчева.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..