Без значение какъв е типът на диабета, от кога е диагностициран, винаги при всички случаи като част от лечебния план на пациентите започваме с немедикаментозното лечение. Това заяви за програма "Ден след ден" д-р Станимира Станчева, началник на Отделението по ендокринология при „УМБАЛ – Пловдив“.
Тя съобщи, че в отделението стартира безплатно обучение за пациенти и техните близки на тема: „Немедикаментозен подход за контрол на захарния диабет“. Кампанията ще се продължи до 15 ноември, като част от инициативите по повод Световния ден за борба с диабета – 14 ноември.
Д-р Станчева подчерта, че в обучението се залага на холистичния подход към пациента. Това е подход, ориентиран към личността на пациента и при който се гледа на болния комплексно и задълбочено.
В съвремените ръковства е описан като подход "ориентиран пациент". Преди време единствено и само водещо значение при контрола на заболяването беше нивото на кръвната захар на гладно и след нахранване и стойността на гликирания хемоглобин, показател който показва нивото на кръвната захар три месеца назад. Днес вече в съвремената медицина нещата са разширени и основно и водещо значение заема пациентът с неговите подребности, с неговата възраст, с неговата служебна и вид професионална дейност, която той упражнява. Съобразяваме се, при всеки пациент, с неговото ежедневие, с навиците на хранене и в семейството му, вида, тежестта и степента на компенсация на неговите придружаващи заболявания. В допълнение при всеки пациент взимаме предвид нивото на компенсация на глигимичната триада, обясни д-р Станчева.
По думите й справянето с диабета и осигуряването на добър контрол на кръвната захар изисква холистичен подход, който включва правилно хранене и редовна физическа активност.
Тя припомни, че диабетът е социално значимо заболяване, като в България се отчита, че около 770 000 души страдат от него, а половината от тях не са диагностицирани. Заболяването засяга все повече млади хора – през 2006 г. не е имало диагностицирани диабетици в групата на 20-29 годишните, докато през 2024 г. те са 1,5% от тази възрастова група.
Сред рисковите фактори за развитието на диабет са затлъстяването, неправилното хранене, намалената физическа активност, стресът, тютюнопушенето, злоупотребата с алкохол, както и фамилна обремененост с диабет, метаболитен синдром и раждане на бебе с тегло над 4 килограма, допълни специалистът.
Обученията ще се провеждат ежедневно от 10 часа в Заседателната зала на болницата, разположена на първия етаж. За участие не е необходимо предварително записване. За допълнителна информация пациентите могат да се свържат с болницата на телефоните: 032/906-187, 032/905-401, 0889/689-331.Интервю с д-р Станчева може да чуете от прикачения звуков файл.
Изборите в Румъния следва да се разглеждат в по - широкия контекст на многото избори, които се порведоха тази година не само в Европа, но в различни части на света. Те се провеждат в една много изострена геополитическа среда. Именно сложността на геополитически процеси изтласква на политическите сцени актьори, които не задължително..
„Празнувай отговорно!“, призовават за поредна година студентите от Университета по хранителни технологии в Пловдив. „Тази година е юбилейна, тъй като кампанията се провежда за десети пореден път. Посланието ни е насочено към студентите, които празнуват студентския празник 8 декември, да шофират само в трезво състояние, с повишено..
През ноември обявите за работа са намалели с 8 на сто спрямо предходния месец. С около 3000 по-малко са предложенията за работа в страната, като техният общ брой в края на месеца е малко над 38 000. Това показват данни от месечния анализ на HR компанията и кариерен сайт "Джоб тайгър" . Спрямо ноември 2023 г. се отчита ръст от 3 на сто или..
"Изборът на председател на НС е реализуема задача, но не скоро, защото не предполага връзка между усилието на БСП за обединение на гласовете около Наталия Киселова и избора на председател. Според мен вече е очевидно, а аз твърдя още от 49-то НС, че ще има турболенция около избора на главен прокурор. И в момента, когато го изберем на 16 януари догодина,..
„Тревожи ме това, че няма съпричастност към болката на другия и че неговите проблеми не ни засягат. Неговото нещастие не ни засяга, ако то не е преживяно от нашите близки. Хората явно не си дават сметка, че бидейки здрави, може и те да изпаднат в затруднено положение и човекът, който е подценявал такава ситуация и тя не е била част от живота му,..