Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Щатният танцов състав на АМТИИ развълнува българите в Мадрид

| Интервю
В директно включване от Мадрид проф. Любомир Караджов и ректора  на Академията доц. д-р Жан Пехливанов  ни разказаха за вълнуващото гостуване на Щатния  танцов състав към АМТИИ в столицата на Испания. 

На 9 ноември от 19 часа  пред българската диаспора  е проведен  празничен концерт, посветен на Деня на народните будители, с което е дадено начало на празниците на българската култура в Мадрид. Събитието е уважение към нашите сънародници в Испания, които поддържат живата традиция да посрещат всяка година този много български и актуален празник. 

Концертът е реализиран в една изключително добра зала за около 600 души в едно от предградията на Мадрид. Гостуват и актьорите Асен Блатечки и Николай Урумов, които възпламеняват публиката с кратката комедия "Марк и Джанго". Веднага след това са прочетени произведения на българи, които повече от двадесет  години живеят в Испания, но продължават да нислят поетично на български език.

"Трябва да споделя, че там не срещнах българи, които да говорят родния ни език с акцент!"- сподели проф. Караджов.

В концерта са взели участие три танцови състава, като на финала излиза Щатният танцов състав на АМТИИ. Съставът е формиран от най- вече бивши студенти на академията, назначени на щат, за да бъдат стожери на обучението на настоящите студенти и да им показват практически това, което трябва да знаят за фолклорното ни изкуство. Ръководител им е доц. д-р Стефан Йорданов и всъщност на неговите възпитаници се е паднала най- голямата част от празненството, което публиката е завършила на крака с аплодисменти за изпълнителите от Академията.

Асоциацията на българската диаспора в Испания- Probol е много активна и поддържа духа на нашите сънародници с непрекъснати културни инициативи като концерти, литературни четения и театрални спектакли с участието на известни български творци. 

Важно е да се каже, че българите в Испания виждат реалната подкрепа на посолството ни- подчерта проф. Караджов. Културното аташе на Българското посолство в Испания- Борис Кацамунски специално е открил концерта с приветствие към участниците.

След сценичната среща на публиката с изпълнителите празненството е продължило по стар обичай в заведение с "българска жилка", където е била организирана "хоротека", а не дискотека, където зрители и гости са слушали българска народна музика, и всички са се хванали на хорото.

"Трудно можем да си представим как един човек, който живее двадесет години вън от България гледа на своята родина и не крие сантимента и носталгията си!"- казва проф. Караджов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Представят енциклопедичната книга за теснолинейката

Енциклопедичната книга "Родопската теснолинейка Септември – Добринище“ на Кристиян Ваклинов ще бъде представена днес в Пазарджик.   Тя излиза под редакцията на Ива Спиридонова и Симеон Аспарухов, които ще бъдат и модератори на премиерата. Събитието в Пазарджик дава началото на пътуването на книгата по маршрута на самата теснолинейка Септември –..

публикувано на 10.11.25 в 06:32
Световноизвестната джаз певица Лиз Райт посади дърво в Пловдив

Световноизвестната джаз певица Лиз Райт посади дърво в Пловдив

Световноизвестната американска джаз певица Лиз Райт и зам.-кмета по култура, археология и туризъм Пламен Панов засадиха дръвче от вида ликвидамбър или амброво дърво в парка в подножието на Бунарджика в Пловдив. Изпълнителката гостува в Пловдив и тази вечер ще изнесе  концерт по време на джаз фестивала Plovdiv Jazz Fest. Засаждането на дръвчета е лична..

публикувано на 08.11.25 в 16:48

В "Срещите" - за словото, истината и човешките истории

Георги Мишев беше отличен преди дни с престижната награда „Перото“ за цялостен принос към българската литература. Повод за гордост и признание към един от най-смислените и обичани български автори.  Повод е и да си припомним богатото му творчество и незабравимите образи, които е създал — както на страниците на книгите си, така и в емблематичните..

обновено на 08.11.25 в 09:12

Представят графичния роман "Тракиеца"

Изложбата „Тракиеца“ – графичен роман, създаден в сътрудничество между екипа и учениците на Манга Академия и сръбския творец Иван Велкович, ще бъде открита в Регионалния археологически музей – Пловдив.  Проектът обединява фентъзи и научна фантастика с елементи от балканската култура и история, пренасяйки публиката в алтернативна вселена,..

публикувано на 07.11.25 в 06:57

Евгения Кръстева-Благоева за романа си "Реките на времето"

Евгения Кръстева-Благоева представя дебютния си исторически роман „Реките на времето“ в Народната библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив. Подзаглавието на книгата е „истински роман“ – историите в нея са за реално случили се събития и личности от последните 125 години.  В „Реките на времето“ невидимите нишки на миналото събират съдбите на два рода,..

публикувано на 07.11.25 в 06:38