"Ние започнахме "спускане надолу по пързалката с все по-голяма скорост" през лятото на 2021 г., когато започнахме актуализации, вдигане на социални разходи, увеличаване на дефицита, пак дългове, пак актуализации и така безкрай".
Така бившият министър на икономиката и вицепремиер Николай Василев коментира работата по държавните финанси в последните години.
По думите му, минус 3% дефицит не е някаква положителна цел и нещо, от което трябва да сме доволни.
"Представям си, ако нямаше Маастрихтски критерии от минус 3 процента, колко дефицит щяха да постигнат всички хора, които ни управляват в последните 3 години и половина", каза Василев. Според него проблемът е манталитетен:
"Вземаме колкото е възможно повече дългове, правим колкото е възможно по-големи дефицити, харчим колкото може пари за социални разходи и така безкрай".
Николай Василев припомни, че от 1997 година в продължение на близо 15 години България е имала или балансирани бюджети, или големи излишъци, или не много големи дефицити.
"Това бе малко вълнообразно. Сега не е вълнообразно, а само надолу", описа картинно той ситуацията с държавните финанси.
Николай Василев вижда резерви за свиване на бюджетния дефицит в съкращението на държавната администрация.
"Преди 15 години при тройната коалиция се съкратиха 17 000 души, тогава бях министър на държавната администрация. Оттогава населението е намаляло с милион и половина, а администрацията е по-голяма", даде пример Николай Василев.
Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни. "Дъщеря ми..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..