"Ние започнахме "спускане надолу по пързалката с все по-голяма скорост" през лятото на 2021 г., когато започнахме актуализации, вдигане на социални разходи, увеличаване на дефицита, пак дългове, пак актуализации и така безкрай".
Така бившият министър на икономиката и вицепремиер Николай Василев коментира работата по държавните финанси в последните години.
По думите му, минус 3% дефицит не е някаква положителна цел и нещо, от което трябва да сме доволни.
"Представям си, ако нямаше Маастрихтски критерии от минус 3 процента, колко дефицит щяха да постигнат всички хора, които ни управляват в последните 3 години и половина", каза Василев. Според него проблемът е манталитетен:
"Вземаме колкото е възможно повече дългове, правим колкото е възможно по-големи дефицити, харчим колкото може пари за социални разходи и така безкрай".
Николай Василев припомни, че от 1997 година в продължение на близо 15 години България е имала или балансирани бюджети, или големи излишъци, или не много големи дефицити.
"Това бе малко вълнообразно. Сега не е вълнообразно, а само надолу", описа картинно той ситуацията с държавните финанси.
Николай Василев вижда резерви за свиване на бюджетния дефицит в съкращението на държавната администрация.
"Преди 15 години при тройната коалиция се съкратиха 17 000 души, тогава бях министър на държавната администрация. Оттогава населението е намаляло с милион и половина, а администрацията е по-голяма", даде пример Николай Василев.
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..