Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владислав Христов отличен в Международен хайга конкурс

| обновено на 13.11.24 в 15:43 | Интервю

Престижният конкурс се провежда ежегодно и е посветен на един от най-значимите поети и преводачи на хайку, американката Джейн Райкхълд. В деветото издание на конкурса са участвали около 1200 автори. Хайга на Владислав Христов е сред отличените творби.

Конкурсът е в две секции – традиционна хайга, хайку съчетано с рисунка и дигитална хайга, съответно хайку съчетано с фотография. Жури на конкурса в това издание са световноизвестните хайку поети – Кели Мойер и Майкъл Рехлинг.

„И преди векове е имало хайга, когато някой е пишел хайку, много често си е рисувал отстрани някаква рисунка. Старите майстори са правили така. Това е запазено през вековете, но в днешния урбанизиран и дигитален век, вече, има различни форми на хайга. Не само на рисунка с туш, но и дигитална хайга. Именно, с такава аз участвам в този конкурс. 

Дигиталната хайга е много по-популярна, защото фотографията е много по-достъпна форма за изява и за съчетаване. Интересното при хайга е, че това са кратки форми, както и фотографията, така и хайку. Могат да влязат в една рамка. Това са минималистични форми, най-общо казано, които много добре се допълват. Условието е да не са буквални, тоест да не напишем текст, който да е едно към едно с фотографията. Трябва образът да допълва текста и да го прави още по-дълбок. Така има много по-силен ефект.

Моята хайга, която беше отличена представлява мъж, който се спуска по едни стъпала, като хайку стиховете към нея са –

тихо утро

звукът на токчета,

който ме подминава “, разказва Владислав Христов.

Жената, на която е посветен конкурсът, Джейн Райкхълд, е родена в САЩ, през 1937 година. Учи изкуство и журналистика. Носител е на множество награди за хайку. Публикувала е над тридесет книги с танка, ренга, хайку и друга поезия, които се пазят в американския хайку архив в Държавната библиотека на Сакраменто, Калифорния. Десет години от живота си Джейн Райкхълд посвещава на Basho: The Complete Haiku – превод на цялото творчество на великия японски майстор, за пръв път издадено в един том. Джейн Райкхълде е член на Хайку обществото на Америка, Хайку поети на Северна Калифорния, Хайку Канада, Хайку Интернешънъл, Токио, Япония; Германското дружество за хайку и Поетичното общество на Япония. 

Основава издателската компания AHA Books и списанието Mirrors International Haiku Forum. Джейн Райкхълд стартира Tanka Splendor Awards през 1989 година. Конкурс, който се провежда всяка година. От 1993 година, заедно със съпруга си Вернер, е редактор на LYNX, едно от най-престижните издания за англоезично хайку. От 2000 година двойката предлага ценно, онлайн, съдействие на автори, пишещи хайку. Джейн Райкхълд си отива от този свят през 2016 година.

„Хайку е светоусещане, което няма как да бъде отделено и от визуалната му част. Хайгата е много хубава форма, която съчетава тези две красиви неща, тристишието плюс фотографията. Хайгата се развива много бързо, в момента има и школи по хайга. Тя е достъпна до социалните мрежи и интернет, защото една фотография винаги можем да я публикуваме, по всяко време, съчетана с хайку и да стигне до широка публика“, казва още Владислав Христов, гост в предаването „Вход свободен“.

Чуйте още, в прикачения файл. 


По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Започва 46-то археологическо лято на Юнаците

Два месеца ще продължат разкопките на селищна могила Юнаците , край Пазарджик, съобщи за Радио Пловдив ръководителят на разкопките доц. д-р Камен Бояджиев от НАИМ при БАН. На могилата разкопките и тази година ще бъдат на два етапа. Археологическите проучвания започват на 12 юли с фондация "Балканско наследство" и доброволци от..

публикувано на 12.07.25 в 17:32

В "Срещите" за радиото и неговото бъдеще

Във времето, в което Радио Пловдив отбелязва своята 70-а годишнина, ви предлагаме да си поговорим пак за радио..  Защо ли? Ами защото радиото е думи и музика. Думи, с които всеки ден тъчем платното на битието ни. И музиката, без нея, както казва Ницше, животът би бил грешка.  Разговор с Димитър Стоянович, популярно име в културния ни живот, с..

обновено на 12.07.25 в 09:57

Премиера на балетната класика "Лебедово езеро" на Античния

Премиера на балетната класика с музиката на Чайковски „Лебедово езеро“ ще има тази вечер на сцената на Античния театър в рамките на „Опера оупън“.  Хореограф на спектакъла е Мариана Крънчева, а освен балета на Пловдивската опера в постановката ще участват и премиер- солисти от Испанския национален балет. Според Мариана Крънчева в спектакъла..

обновено на 11.07.25 в 09:44

Журналисти от Радио Варна с изложба за войната в Украйна

Изложбата "Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи" ще бъде открита днес в Дома на техниката в Пловдив. Автори са журналисттите от Радио Варна Румен Сарандев и Доротея Николова и украинският войник Олександър Барон.  Снимките са правени през лятото на миналата година в Одеса, Миколаив и Херсон Бесарабската част на Украйна и..

обновено на 11.07.25 в 09:43

Учредяват награда "Дафо Трендафилов" на събора в Гела

Награда на името на бележития родопски майстор-гайдар Дафо Трендафилов ще бъде учредена на тазгодишното гайдарско надсвирване в село Гела. Наградата „Дафо Трендафилов“ ще пази жив спомена за майстора, вдъхнал душа на родопската каба гайда, посочват организаторите на събора. 22-рото издание на Гайдарското надсвирване и родов събор в село Гела..

публикувано на 10.07.25 в 15:10