Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

WWF-България призовава за подкрепа на дивата природа

„Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти“ е посланието, с което WWF-България се обръща към всички с призив да бъдат подкрепена дивата природа. Неправителствената организация започна преди дни кампанията си „Абонирай се за природата“.

Макар и малка по територия, страната ни е на едно от челните места в Европа по богатство на биологично разнообразие, коментират от WWF-България. Оттам отбелязват, че по данни от Червената книга може да се смята, че у нас, включително в българския сектор на Черно море, живеят между 60 и 65 000 вида животни, огромна част от които – безгръбначни. Около 800 нови за науката родове и видове животни са открити и описани на територията на страната ни, посочват още природозащитниците. Голяма част от тях са ендемити за България и Балканския полуостров. Очаквано най-добре проучени са гръбначните животни – 781 познати вида. За съжаление обаче, много от техните популации са изложени на риск, предупреждават от WWF-България.

Освен бракониерството и климатичните промени, една от най-големите заплахи пред едрите хищници у нас е фрагментацията на техните местообитания, заяви ръководителят на програма „Опазване на видове“ във WWF Нада Тошева, цитирана от пресцентъра на организацията. Тя обърна внимание, че мечките обитават огромни индивидуални територии и изминават десетки километри на ден. Маршрутът им обаче често е преграден от магистрали, пътища, инфраструктурни проекти и други опасни за преодоляване бариери, уточни експертът и добави, че затова от WWF са включили в приоритетите си опазването и възстановяване на екологичните коридори, по които те се придвижват.  

Дейността по изграждането на екологични коридори се разгръща в няколко планински вериги в Източна Европа, сред които Стара планина, Карпатите и Динарските планини. И макар че работата се извършва на територията на шест държави, тази у нас е особено важна. Наскоро екип специалисти на WWF посети района на Западна Стара планина и с помощта на местните горски служители инсталира фотокапани за наблюдение на дивите животни, обясниха от WWF-България.

Благодарение на фотокапаните изучаваме маршрутите, поведението, брачните и хранителни навици и местообитанията на дивите животни. С тяхна помощ успяваме да идентифицираме нарушенията в екологичните коридори и да предприемаме адекватни действия за тяхното възстановяване, разказа старши експерт в програма „Опазване на видове“ във WWF. Александър Дуцов. По този начин са определени и участъци за засаждане на диви плодни дървета, които в бъдеще ще увеличат обилието от храна за мечките и по естествен начин ще формират нови екологични коридори.

„WWF вярва, че никой от нас не би искал да вижда дивите животни само на картинка в енциклопедиите с изчезнали видове. Също така не бива да забравяме и че всички те заедно образуват екосистеми, които поддържат равновесието и живота на Земята“, отбелязват от организацията във връзка с новата си кампания.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Камерен концерт "В навечерието на Рождество"

Традиционният камерен концерт "В навечерието на Рождество", който организира  Сдружение "Изкуство във времето",  ще проведе на 4 декември, във фоайе "Изкуствотека", на НБ "Иван Вазов". Това е четвърто издание на празничния концерт, част от цикъла „Озвучаване на публични пространства с камерна музика“.  Участват представители на Сдружението: Евгения..

публикувано на 03.12.24 в 14:23

Химията – цел и бъдеще

Химически клуб ,,Драгендорф” се събира тази сряда, 4-ти декември, от 17 часа, във втора аудитория на Химически факултет, на ПУ. Темата на срещата е „Химията – цел и бъдеще“. Програмата е ориентирана както към членовете на клуба, така и към всеки, който иска да бъде част от събитието. Темите в програмата са: клубът – бъдеще и..

обновено на 03.12.24 в 13:49

Пловдивски специалисти част от програмата на научен фестивал

В последния ден от фестивалната програма на Втори  Пловдивски фестивал на науката, ви срещаме с двама учени, пловдивчани. Отдел “Растителна клетъчна биотехнология" към Центъра по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив, съвместно с лаборатория по Метаболомика при Българска академия на науките, разработиха иновативен за България 3D..

обновено на 02.12.24 в 13:55

„Алтер его” - изкуство и изкуствен интелект

За връзката между изкуството и изкуствения интелект ще говорим в „Алтер его“ тази събота. Нещо повече – ще ни гостува поетът и писателят Николай Владимиров, който ще представи една оригинална „Антология на съвременната българска поезия“, на която е съставител, както и най-новата си стихосбирка „Мъжът, който топи обици“. Така се бори..

обновено на 30.11.24 в 16:10

Мисия Антарктида с Българознайко и приятели

От 13 до 15 декември 2024 г. по случай Световния ден на Антарктида (1 декември), Регионалният природонаучен музей – Пловдив организира тридневен „Леден фестивал“.  Програмата обещава да бъде изключително разнообразна и атрактивна.  По думите на Кристиян Владов, главен уредник в музея, събитията в програмата са насочени към всякакви публики с акцент..

публикувано на 29.11.24 в 15:46