Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Самолетите за изкуствен валеж са нож с две остриета

Румънска фирма закупи от американска фирма първия в историята на страната самолет за "засяване на облаци". Стойността му е 5 милиона долара. Самолетът разполага с възможност за четиричасов полет, покривайки приблизително 500 000 хектара площ. При оптимални условия технологията може да увеличи валежите с до 20 процента.

Това е поводът за разговор с агрометеоролога проф. Валентин Казанджиев. Той обясни, че методът не е нов, а е разработен през 70-те и 80-те години, като България има също разработки в тази област. Мнението му като учен е, че изкуственото изваляване на облаците има две страни. Едната е добра за стопаните, за които всяка капка вода е от полза, но от друга страна се създават предпоставки за нарушаване на общата атмосферна циркулация в даден район. 

Той цитира недоказани, но достоверни  хипотези, според които изкуственото изваляване предизвиква сериозни последици – градушки или още по-продължителни суши. Трябва да си даваме сметка до какво биха довели нововъведенията в практиката ни, подчерта Валентин Казанджиев и допълни, че цената на самолетите за изкуствен валеж може да се окаже твърде скъпа. Цената и оборудването на самолета са едно, но най- много пари ще са необходими за закупуване на химическите съединения, които предизвикват конденза в средната атмосфера и оттам изкуственото изваляване. Цените на тези реактиви не са много ясни и това може да се окаже препъни- камъка на целия процес, коментира ученият.

Според него трябва да се създават и ползват технологии, базирани на земята и свързани с природата като специализираните напоителни системи.  Трябва да се адаптираме към климатичните промени, а не да им въздействаме, подчерта професорът.

Той смята също, че процесът на въглеродна неутралност е невъзможен. Как да станем неутрални – това означава да не излъчваме ФПЧ, аерозоли, които предизвикват процеси на затопляне, а то пък, съчетано с неравномерното разпределение на валежите, предизвиква много бързо изразходване на водния ресурс и се стига до воден недоимък и суша. Това е защото не сме направили нужното да съхраним водното стопанство. България в същото е време е сред най- богатите държави на водни ресурси и минерални извори. Разрушена е цялата напоителна система, като всичко това предизвиква колапса в земеделието и икономиката, коментира Казанджиев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ако днес изядем двойно, а утре - нищо, всичко е наред!

Количеството и качеството на храната са важен фактор за дългия и качествен живот.  По нашите географски ширини битува схващането, че който преяжда, живее доста добре. И когато някой се вземе в ръце и отслабне здравословно едни 15 - 20 килограма, всички в обкръжението му започват да го питат дали не е болен от рак или не му се е случило нещо ужасно ...

публикувано на 08.01.25 в 17:47
Иван Стоянов - зам.-кмет на община Пловдив

Без лъв и тигър в Зоопарка на Пловдив...когато го има

От 1 февруари ще заработи новото общинско предприятие "Зоологическа градина - Пловдив", съобщи в интервю за програма "Ден след ден" зам.-кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Предложението на общинската управа ще бъде внесено за обсъждане на януарската сесия.  "Ще кандидатстваме пред програма „Околна среда“ за средства за зоологически..

публикувано на 08.01.25 в 17:13

Нови избори ще дадат от същото по много

Преговорите за правителство са възобновени. ГЕРБ обаче продължава преговорите за кабинет само с БСП и ИТН. Разговори с "Демократична България" ще се водят, само ако те подкрепят кандидатурата на Росен Желязков за премиер. За политическите интриги и отражението им върху обществото е интервюто на Антоанета Петричанска с Андрей Велчев, политолог и..

публикувано на 08.01.25 в 16:48

Бездействие и абсурди увеличават броя на енергийно бедните

Българските домакинства няма да издържат на ръст на тока още веднъж през годината след това, което ни посрещна от януари, категорична е доц. Теодора Пенева от Института за икономически изследвания при БАН, специалист по енергийна бедност. Българинът няма възможност да търпи и ще излезе на протест, както това стана през 2013 година, прогнозира..

публикувано на 08.01.25 в 15:17

350 000 лева влагат във втория STEM център на ЕГ "Иван Вазов"

В програма "Точно днес" разговор с Вихра Ерамян , директор на Езикова гимназия "Иван Вазов " - Пловдив, за втория СТЕМ център, който ще изградят в училището през тази година.  Обществената поръчка вече е обявена на стойност малко над 220 000 лева, за какво ще се ползва новата придобивка разказваме в програмата.  Общата стойност на проекта ще бъде..

обновено на 08.01.25 в 11:01