Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лидери няма, а политиците ни са лоши актьори в лоша пиеса

Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева.

Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност, по модела "Бай Тошо" и по подобен образ се създадоха повечето политически партии.

Няма достатъчно разделение на властите, в което всеки да носи отговорност на база на личния си авторитет и компетентност.

В съдебната система много хора се страхуват да не накърнят нечии интереси, ако вземат определени решения. Този отказ да се носи отговорност пречи на развититето на демократичния процес.

Защото демокрацията е споделена отговорност, вяра в определени ценности.

Според Мирослава Радева липсва лидерство - един смел човек, който има дързостта да поеме отговорност за останалите хора. При нас всички се страхуват да не си загубят електората и всички изглеждат безсмислени и безпомощни.

Целта на властта е да ни дава шансове за развитие, а днес страната ни се движи въпреки неспособността на политиците. В парламента има едни послушковци, защото не са лидери на обществено мнение.

Лидерите са извън парламента, там има хора с доброта и смелост ежедневно да изпълняват дълга си. За разлика от тези хора, на които плащаме високи заплати, които показват въпиюща некомпетентност. Например Кирил Петков не може да работи с проценти, като се има пред вид как тълкува социологически числа. Говорим за модела на модела Пеевски, но той тръгна от модела Доган, припомни още Мира Радева.

Трендът надолу тръгна отпреди години и вече не можем да излезем от тази задънена улица, цялата политическа система се нуждае от преосмисляне, трябва да се търси нов обществен договор.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21