Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност, по модела "Бай Тошо" и по подобен образ се създадоха повечето политически партии.
Няма достатъчно разделение на властите, в което всеки да носи отговорност на база на личния си авторитет и компетентност.
В съдебната система много хора се страхуват да не накърнят нечии интереси, ако вземат определени решения. Този отказ да се носи отговорност пречи на развититето на демократичния процес.
Защото демокрацията е споделена отговорност, вяра в определени ценности.
Според Мирослава Радева липсва лидерство - един смел човек, който има дързостта да поеме отговорност за останалите хора. При нас всички се страхуват да не си загубят електората и всички изглеждат безсмислени и безпомощни.
Целта на властта е да ни дава шансове за развитие, а днес страната ни се движи въпреки неспособността на политиците. В парламента има едни послушковци, защото не са лидери на обществено мнение.
Лидерите са извън парламента, там има хора с доброта и смелост ежедневно да изпълняват дълга си. За разлика от тези хора, на които плащаме високи заплати, които показват въпиюща некомпетентност. Например Кирил Петков не може да работи с проценти, като се има пред вид как тълкува социологически числа. Говорим за модела на модела Пеевски, но той тръгна от модела Доган, припомни още Мира Радева.
Трендът надолу тръгна отпреди години и вече не можем да излезем от тази задънена улица, цялата политическа система се нуждае от преосмисляне, трябва да се търси нов обществен договор.
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..