Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има шанс за редовен кабинет, но без Борисов като премиер

Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му.

"Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха допуснали това Отстъпки трябва да бъдат направени и от двете страни", уточни политологът.

В противен случай ще видим още от същото, поредни избори,  в които най- вероятно ГЕРБ отново ще са първи без възможност да формират еднопартиен кабинет и в този симъсл ще са изправени пред същите дилеми като днес.

Коалицията между ГЕРБ- СДС и ПП- ДБ е възможна, но с привличането на други от по- малките партии. Такова желание то страна на тези парти има и всичко зависи от това каква стъпка назад са склинни да направят всички. Засега говоренето е остро, тонът се смекчава от време на време, но това не е достътчно, коментира Ружа Смилова. 

Мнението й е, че разговорите както за председател а НС, така и за правителство много са се забавили, особено от страна на ГЕРБ и така е загубено важно време. Наваксването на това забавяне ще предупредели колко голям е шансът за съставяне на редовен кабинет.

Делян Пеевски е големият препъни камък и преди и сега, министър - сега депутат от неговата партия, направи невъзможна и ротацията в предишния мандат. Сега нежеланието на ГЕРБ да припознае, може би малко прибързаната декларация на ПП- ДБ за санитарен кордон около Пеевски и присъствието му. Това е демократична практика и  други страни, където та се формират около партии, които са заплаха за демократичното управление, коментира политологът.

Гордост и очевидно нежелание за разграничаване личи в това поведениена Борисов, каза Ружа Смилова. 

Това е причината страната доста дълго време да тъпче на едно място, да инкасира загуби и да е в невъзможност да осъществява основни приоритети като пълноправното членство в Шенген и еврозоната.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Веселин Стойнев, журналист

Политическото „сваряване на жабата“ върви по план

Бурята в чаша вода, започнала с данни за мащабен купен вот на извънредните избори за съветници в Пазарджик и лошия резултат за ГЕРБ, е на път да приключи с относително малка изкупителна жертва - оставката на шефа на Областната дирекция на МВР в Пазарджик. Предстои да се види дали ще има преформатиране на изпълнителната власт, анонсирано от лидера на..

публикувано на 17.10.25 в 16:58

Управляващите на РСМ ги има заради антибългарската политика

Днешното правителство на Северна Македония и всички предишни правителства съществуват заради една основна цел - да провеждат антибългарска политика. Това коментира доц. Спас Ташев, съпредседател на Сдружение потомци на бежанци и преселници от РСМ.   Коментарът му е по повод все така продължаващата неотстъпчивост за включването на..

публикувано на 17.10.25 в 16:48

"Добро утро, ден!" с адвокат Станислав Станев

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ наш гост е адвокат Станислав Станев – юрист с дългогодишен опит и активна обществена позиция.  И още - габровец по рождение, пловдивчанин по избор и човек с разнообразни интереси. Той е доктор по международно право, с дълбок интерес към историята и живота на българите извън пределите на страната. Като..

обновено на 17.10.25 в 16:43

Предсрочни избори няма да има преди пролетта

Няма да има разпад на сегашното управляващо мнозинство, няма и да има предсрочни избори, но вероятно ще има преформатиране на правителството. Ако има извънреден вот той ще или напролет, или през есента, когато са президентските избори. Това коментира политологът и университетски преподавател доцент Иво Инждов  след резултатите от частичните..

публикувано на 17.10.25 в 10:57
Проф. д-р Радост Асенова

Европейски форум в Пловдив за бъдещето на общата медицина

В Пловдив се провежда 101-та среща на Европейската мрежа за проучвания на общата медицинска практика. В нея участват общопрактикуващи лекари от 31 държави. Домакини на престижното събитие са Медицинският университет, Сдружението на обучителите и изследователи в България по обща медицина и регионаната колегия на Българския лекарски съюз. Темата на..

публикувано на 17.10.25 в 10:57