Повторението е баща на затъпяването. С тази част от българската поговорка „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател.
Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен!
По думите му, този пореден парламент очевидно е ялов. Няма обаче да се стигне до прецедент и с голяма мъка депутатите ще си изберат председател. Ще има скандали, протести, каквито видяхме още пярвия ден, посочи той.
Кризата в партийната система се дължи на това, че хората нямат доверие в тези партийни лидери и в начините, по които функционират партиите.
В мното ог политическите сили няма дори следи от вътрешнопартийна демакрация, коментира политологът.
Ще се окаже, че Главчев ще си управлява доста по - дълго, отколкото редовните правителства през последните години, смята Чолаков.
Какво се прави в такива случаи? Ами избират се нови лидери! Очевидно старите лидери не вършат работа.
Или ще се стигне до имплозия вътре в партиите, или ще има ескплозия - отвън други политически сили ще тръгнат да влизат в парламента!
Два са изходите от тази ситуация:
Промяна вътре в лидерството на партиите. Самият Борисов ще се превърне във воденичен камък за ГЕРБ. Моделът Нинова фалира. В ПП-ДБ си търгна Христо Иванов, но има и други, които трябва да си ходят. ДПС, която беше най - стабилната политическа сила през последните 35 години, не просто беше разтресена, но Доган си загуби и партията.
В момента се кове този валяк или влак, който ще помете това статукво.
Чолаков прогнозира, че в този парламент ще се формират ситуативни мнозинства по определени теми, например бюджета.
Но, ако малко се влоши икономическият климат, тези избиратели, които сега не искат да гласуват, ще се радикализират.
Интервюто на Неда Велкова с Петър Чолаков е в звуковия файл.
Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..
Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..
На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..
Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..
Институтът за пазарна икономика представи днес изследването „Регионални профили: показатели на развитие“. Пловдив се нарежда на второ място в страната по брутен вътрешен продукт след София и преди Стара Загора , като данните показват 6,5 на сто от общия размер на българската икономика или близо 14 милиарда лева. Проследени са 75 индикатора за..