Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неочакваните ползи от спорта

Сезон 3, Епизод 3

Какво може да направим, за да продължим уверено да взимаме решения в непредвидим свят? Отворихме вече тази тема в сезон 3, а сега се фокусираме върху някои конкретни практики, които идват от света на спорта. Родители на деца, които спортуват, ще намерят някои интересни идеи в този епизод.

Спорът е елегантен начин да въвдете статистиката и мисленето за риска в общуването с вашите деца. Този епизод е вдъхновен от едно интервю, което открих на сайта на Alliance for Decision Education (организация, създадена от Ани Дюк, за чиято книга “Откажи се" ви разказах в сезон 2). Интервюто е със спортния директор на баскетболния отбор Philadelphia 76ers, който говори за връзката между статистика, спорт, риск и стратегии за взимане на решения.
Какъв е шансът за кош от зоната за три точки? А колко по-вероятно е да вкарате при опит за две точки? Дори децата, които тренират активно баскетбол, ще се изненадат от процентите. В NBA статистиката показва вероятност за успех за две точки около 50-55%, а за три точки - около 35-40%. Разликата е достатъчно малка, за да има голям смисъл в стратегията да се опитва по-често (отколкото си мислите) стрелба за три точки.

Да поемем по-голям риск (по-голям в сравнение с нашето усещане за разумен риск) в редица случаи е не просто напълно оправдана стратегия, но и задължително условие за дългосрочния успех. На това ни тренира например един елемент от тениса, който позволява да сгрешим при неговото изпълнение - това е първият сервис, чийто пропуск не води до точка за противника. При грешка, имаш право на втори сервис. В единствения удар, който зависи изцяло от теб, може да си максимално рисков.

Статистиката в спорта може да ни помогне за още нещо важно - да разграничим кои победи са резултат от късмет и кои са резултат от наши умения.

Дори когато влизаме в един мач (или в една житейска ситуация) като аутсайдери, има стратегии, които може да подобрят тези шансове. И има голям смисъл да ги прилагаме, въпреки че тези стратегии няма да ни направят сигурни фаворити.

***

За организацията Alliance for Decision Education разбрах от едно интервю с Ани Дюк, взето от преводача на книгата и “Откажи се" Даниел Пенев. Когато ви разказвах за тази книга в сезон 2, тя все още не беше издадена на български, но вече е издадена от ИК “Хермес". Поздравления и за тях за смелостта да издават литература, която тепърва ще създава пазара си в България.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39