Тричленен експертен съвет ще следи културните събития в Пловдив през годината и ще прави по 5 номинации във всеки раздел на награда „Пловдив“. Досега номинации правеха организации, културни институции и всички граждани.
Предлага се също раздел „Журналистика“ тя да бъде в общия й план, а не само в сферата на културата.
Това става ясно от предложените от общината промени в статута на няколко знакови културни прояви за града. Сред тях са Награда „Пловдив“, Поетическият конкурс „Добромир Тонев“, Международният фолклорен фестивал, Националните есенни изложби и Фестивалът „Златен ритон“.
В статута на Националния поетически конкурс „Добромир Тонев“ се предлага увеличаване на наградния фонд, което би предало по-голяма тежест на приза, както и въвеждането на мандатност на специализираната комисия, която определя лауреатите.
Тъй като средствата за „Националните есенни изложби“ са достигнали праг за обявяване на обществена поръчка, общината ще възлага процедурата по Закона за обществените поръчки или одобряване на куратор след конкурс.
Съобразно инфлационните процеси, бюджетът на Фолклорния фестивал позволява да се въведе лимит от 30 души – изпълнители и организатори, които съставляват групата на една страна.
За Фестивала „Златен ритон“ се предлага общината да връчва 2 отделни награди - за документален и за анимационен филм.
В продължение на 1 месец се очакват становища по направените предложения в деловодството на общината или по електронен път.
Цвета Марова открива днес изложбата "Асертивно" в галерия "Сигна". Това е нейната третата изложба в галерията. Свободолюбива, непредсказуема, експресивна... Такава е и живописта й. Образите, вплетени в нейните колоритни композиции, са с прелестен небесно-земен произход, изплуващи сякаш от дълбините на Вселената и водещи обратно към нея...
"Точно днес" с писателя Николай Терзийски говорим за най-новата му книга, която той нарече " Родиния ". Премиерата ще е на 14 май в София, а месец по-късно и на "Пловдив чете". "Родиния" е книга пътуване и книга завръщане. Сборник - роман от 16 истории, посветен на завръщането към себе си. Така го описва и редакторът на книгата Борис Минков...
Изложба с издания на литературния историк и изследовател Стефан Памуков се открива днес в централната библиотека на Пловдивксия университет "Паисий Хилендарски" . Неговото литературно наследство включва близо 30 заглавия плюс многобройни публикации в периодичния печат. Още като студент Стефан Памуков започва да събира епистоларното наследство..
През 1902 година маестро Георги Атанасов създава Оркестърът на 21 Стрямски пехотен полк в Карлово, днес Оркестър на 61-ва Стрямска механизирана бригада. Негов диригент повече от 10 години е капитан Йордан Илиев, с когото разговаряме в празничния 6 май. Ние сме музиканти, но и военни, ходим на стрелби, имаме строева подговка, разказва капитан Илиев...
В началото на януари 1896 година една фотография е публикувана в най-големите вестници по света и за дни обикаля земното кълбо. Това е снимка на невидимото. Изображението представя изящна женска длан, но без плътта по нея – виждат се само костите и венчалния пръстен. Ръката принадлежи на Анна Берта Лудвиг, съпруга на немския учен Вилхелм Рьонтген. Той..