Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Десет години Европейски ден на музикотерапията в България

| обновено на 18.11.24 в 16:17 | Интервю

Европейският ден на музикотерапията е 15 ноември. Десетата годишнина, в България, беше отбелязана под мотото „Ритъмът на благополучието“. Популяризирането на това мото ще повиши степента на осъзнатост за ползата от музикотерапията, в грижите за психичното здраве. Тази фраза обхваща идеята, че музикотерапията може да създаде хармоничен баланс между разум и тяло, за да подпомогне здравето и благополучието ни.

Музикотерапията, за разлика от други форми на терапия, е неинвазивна и може да бъде забавно и приятно преживяване, което я прави по-достъпна за широк спектър от хора. Тя е адаптивна и може да посреща уникалните нужди и предпочитания на всеки, което я прави в голяма степен универсална. Музикотерапията е насочена към ума, тялото и духа, което я превръща в холистичен подход към грижата за психичното здраве.

„Европейската конфедерация по музикотерапия стигна до мотото „Ритъмът на благополучието“ и до това как музикотерапията би могла да помага в психиатрията, и за психичното здраве. В различни градове на страната – София, Варна, Бургас, Пловдив, през цялата седмица имаше различни мероприятия по повод десетата годишнина.

Като, че ли все повече хората започнаха да разбират как помага и какво прави музикотерапията. Много хора се плашат от думата терапия, всъщност. Музикотерапията някак обогатява психотерапията. Използваме техники от психотерапията, но през изкуството и тогава процесът е на по-дълбоко ниво, и по-бързо намираме ресурса на клиента, и по-бързо се случват нещата.

Аз работя, изключително, с деца със специални потребности и с възрастни в норма като възрастните, които идват при мен са с теми, свързани с взаимоотношенията, свързани със страхове и фобии, свързани с преживяна травма, има и такива клиенти, които искат да работят за тяхното личностно израстване. Музиката е нашият ко-терапевт. Използвайки музика и не само, също танци, движения, рисуване, това са нашите вълшебни пръчици, които изваждат ресурса на човека и помагат. Точно те правят по-лек и по-щадящ процеса на терапия“, разказва Радка Георгиева, музикотерапевт, сертифицирана в две специалности, музикален психотерапевт и клиничен музикотерапевт. Треньор, ментор, лектор, преподавател в Музикотерапевтичен институт - София, супервизор, музикант/ поп и джаз изпълнител.

През 2025 година „Българска асоциация по музикотерапия“ навършва 30 години, като през цялото време ще има различни събития и прояви. Програмата е в процес на подготовката, но първите събития са обявени за месец април. Информацията може да се проследи във фейсбук страницата на БАМ, както и на сайта. Предвидени са събития в София, Пловдив, Бургас и Варна.

През 2011 година към „Българска асоциация по музикотерапия“ е създаден камерният ансамбъл „Елате синове на изкуството“, който се състои от певци и инструменталисти. Програмата на ансамбъла е насочена към различни социални кръгове, под формата на благотворителни и образователни концерти с музикални изпълнения и рецитация, в София и други градове в България. Ансамбълът, който изпълнява барокова музика, завърши празничната седмица свързана с Европейски ден на музикотерапията в България, с концерт в Столична библиотека.

БАМ е представител на България в Европейската конфедерация по музикотерапия и член на Българска асоциация по психотерапия.

„Музикотерапията не работи и не е подходяща за пациенти с остри психози. Състоянието е много специфично и не се знае каква би могла да бъде тяхната реакция. Работи се, най-вече, с пациенти изписани така да се каже в някакъв светъл период или момент. Ползите от музикотерапията, в психиатричната грижа, са евентуално да се намали приемът на лекарства, защото пациентите взимат такива. Улеснява се комуникацията между пациента и терапевта, особено при пациенти, които изпитват затруднения да изразят себе си чрез думи. Естествено работим и за подобряване качеството на живот – да помогнем на пациентите да се чувстват по-уверени и свързани със света около тях. Тогава освен индивидуално, може да се работи и групово с такива пациенти.

В музикотерапията, задължително, използваме музикални инструменти. Те са дребни перкусионни, удрани инструменти. В този тип тирапия те се използват, най-вече, пациентът да се изрази чрез тях. Не е нужно хората да имат предварителна подготовка начинът, по който използват инструмента е показателен. И в зависимост от това в каква фаза и на какво ниво са, бихме могли да изговорим нещата, тоест и вербално да се изразят.

Когато работим със здрави, възрастни и зрели хора, обикновено, в психотерапевтичните сесии има една база до 18 сесии. Но, в музикалната психотерапия, винаги има един такъв подход, предлагам на хората 10 да са основните сесии. Оттам нататък, забелязвайки дали има развитие, промяна  се договарят допълнително нови сесии. Но, всеки човек е различен. Понякога и три сесии са достатъчни. Хората са си свършили работата, за която са дошли“, казва още Радка Георгиева, гост в неделния „Шейкър“.

Чуйте повече, в прикачения файл. 


По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Великден с "Фолклорни тайнства" и проф. Костадин Бураджиев

В празничното утро на Великден ви срещаме с проф. Костадин Бураджиев, създател и диригент на Академичен Народен Хор.  В празничното утро на Великден ще послушаме от музиката включена във втория албум, който Академичен Народен Хор издадоха, само година след реализирането на дебютния си албум. "Фолклорни тайнства" включва 18 заглавия, които са ярки..

публикувано на 20.04.25 в 08:35

„Алтер его” – гости, козунаци и Великденски боряци

С двама гости ще разговаряме по Великден – поета Георги Константинов и афориста Валентин Димитров. Освен това в ефира ще се разрази надборване с писани яйца между поетичното его и сатиричното алтер его на водещия. Всичките ни рубрики ще бъдат на Празнична тематика, а усмивките в тях няма да са на всяка цена. Ще се опитаме между шегите за яйца и..

обновено на 19.04.25 в 18:22

Tsveta: И през "Мъгла" ще виждаме и ще бъдем видяни

Певицата Tsveta представи новата си авторска песен  “Мъгла”, част от първият ѝ албум “Коктейл”. “Понякога сами си поставяме граници и рамки, които ни пречат да живеем, да се развиваме и да създаваме. Човек обаче трябва да продължава да върви напред и неусетно ще открие светлината. Мъглата ще се слее със страхът и ще се дръпне назад, отстъпвайки..

публикувано на 18.04.25 в 06:57

Разпознаваме климатичната криза, но не вярваме в решенията

Екологичната чувствителност е висока, но не води до участие, показва проучването проведено от сдружение BG Бъди Активен, сред граждани от 63 населени места в страната. Изследването разкрива дълбок разрив между екологичната загриженост и доверието в институционалните действия. Изследването е част от международната инициатива..

обновено на 17.04.25 в 13:21

В международния ден на болните от хемофилия

На 17 април отбелязваме Световния ден на болните от хемофилия. В България засегнатите са 700 души, от които 120 деца (към 2017 г.). Целта на това е отбелязване е всички ние, които сме около хемофилиците, да бъдем отговорни и информирани за тяхното състояние. Сред целите е подобряването на живота на самите болни и по-лесният достъп им до медицински..

обновено на 17.04.25 в 12:06