"Пипането с нечисти ръце на Конституцията е част от факторите, които ни вкараха в тази криза. Конституционните промени, осигурени с подписа на Делян Пеевски от старана ПП-ДБ са причините за кризата, на която сега виждаме проявленията. Блокажът на Парламента, и то рекордно дълго време, издава това, че политическата криза навлиза в ново качество и дори в момента не може да се води и диалог. Липсата на диалог е в основата на всички парламентарни проблеми, а това ме плаши", заяви журналистът Александър Симов.
По думите на Симов, БСП все още няма официална позиция за подкрепата на председател на НС.
"БСП обаче има великолепен кандидат в лицето на Наталия Киселова - човек сякаш роден за този пост, прекрасен конституционалист и БСП не трябва да отстъпва от нейната кандидатура. Но ако все пак трябва да се постигне компромис, тези, чиято кандидатура е Силви Кирилов, трябва да потърсят диалог с останалите партии, за да се оформят някои приоритети на Парламента. Независимо дали той ще излъчи Кабинет или - не, но да има конкретни закони, които да влязат за разглеждане. Това е част от нормалния политически процес. Но тъй като диалог сега няма, не виждам защо БСП трябва да си сменя позицията", заяви Симов.
Той подчерта, че БСП трябва като следваща стъпка да потърси подкрепа за Наталия Киселова и да разговаря с всички партии, с изключение на Пеевски и ГЕРБ, които очевидно не подлежат на диалог.
"Останалите можем да се опитаме да ги убедим, че Наталия Киселова е човекът, който може да свърши работа и би се справила прекрасно и с ролята на служебен премиер. Очевидно част от големия застой в избора на председател е фактът, че в него се оглежда не само парламентарната функция, но и функцията на бъдещ служебен премиер, който да смени това прогнило правителство на Главчев.
Първата политическа сила - ГЕРБ трябваше още в началото да си потърси мнозинство. Не мога да отделя фигурата на председателя от парламентарното мнозинство, което ще го подкрепи. Смятам че и ГЕРБ, и ПП изгубиха твърде много време в личностни пререкания и ние сме заложници на драмите между тях и на това, че парламентът започва да се насочва към своя безславен край", заяви Симов.
По думите му, заявеното от депутати от ГЕРБ, че единствен вариант за създаване на мнозинство е четворна коалиция, като в нея са включени и БСП, той отхвърли като възможно. Като аргумент посочи, че БСП има ясна позиция - да търси варианти за управление на страната, което да е експертно, надпартийно и с премиер, който да не е много ярка политическа фигура. БСП би участвало в разговори за приоритети и сега.
"Въпросът е, че нашите условия са много ясни - Борисов да не е премиер и на второ място, министрите да са експертни фигури. Не виждам ясна позиция за това, колко важен е Кабинетът за България от страна на ГЕРБ, а виждам протакане. Борисов иска да избяга от отговорност."
Симов бе категоричен, че няма смисъл да се ходи на избори, ако ще ги прави кабинетът на Главчев. Тогава резултатите ще са абсолютно същите. "Може би Пеевски ще си вдигне резултата, ако има още някой друг заделен милион за такива изборни процедури!"
За да има разрешение на ситуацията, трябва да бъдат върнати старите текстове за правомощията на президента. Те са си работели прекрасно, докато градското дясно не реши да влезе в персонална атака срещу Радев и да постави под заплаха основите на българската и без това крехка демокрация. Дори и да вървим към избори, топката трябва малко да се тупа обаче, защото февруари е неподходящо време за избори.
Предизборните кампании все повече се обезсмислят, видяхме достатъчно неща през тези четири години, но трябва да има някакво произнасяне най-малкото за председател на парламента, който да не допуска осъществяване на интересите на Делян Пеевски в Парламента..
Интервю - звуковия файл:
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..