Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Данък сгради в община "Родопи" скача драстично

| обновено на 21.11.24 в 15:37

Увеличават данък сгради в община "Родопи" от догодина. Това ще доведе и до скок на цената на такса смет. 

Сметките за домакинствата и за бизнеса ще скочат със 111%. Предложението на местната администрация е качено за обществено обсъждане и предстои да бъде разгледано и одобрено от Общински съвет. 

Данъкът върху недвижимите имоти се завишава от 1.8 промила на 3.8 промила. Сред мотивите на местната власт е, че таксата не е актуализирана от 2019 г. Другите са инфлацията от последните години и ниските данъчни оценки на имотите на територията на общината, с които е обвързан и самият налог. 

Кметът на община "Родопи" Павел Михайлов обясни: "Данъците са изключително ниски. В сравнение с други общини и сега с увеличението коефициентът е нисък. Къща над 100 кв. М. в Храбрино с половин декар земя данъкът й е 5.54 лв. до сега. Сега ще стане около 11 лв. Трябва да помислим как да увеличим приходите и от там да оправим инфраструктурата в населените места".

Кметът на община Родопи Павел Михаилов добави, че през няма да има повишение на други данъци през следващата година. Предупреди обаче, че от 2026 г. данък смет ще скочи с три до десет пъти, тъй като общината трябва да промени методиката за изчисление, съгласно държавна наредба към Закона за управление на отпадъците. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Вандали обгазиха с лютив спрей заведение и магазин в Пловдив

Два случая на вандалски прояви с лютив спрей притесниха посетителите на нощно заведение в "Капана" и служителите на хранителен магазин, аптека и ресторантант на ул. "Капитан Райчо". След полунощ в заведение в "Капана" се е разнесла силна неприятна  и задушлива миризма и клиентите масово са излезли навън с насълзени очи и затруднения в дишането...

публикувано на 22.11.25 в 16:15

Животът е най- големият ни дар, обща отговорност е да го пазим на пътя

В Пловдив бе открита благотворителната изложба на финалистите от националния конкурс за рисунка с послание "Шофирай със сърце и разум. Пази живота. Някой ни чака. Някой ни обича". Тя е част от кампанията "Шофирай със сърце и разум" на Фондация "Ани и Явор: Ключът е любовта".  18 рисунки, две от които на загиналите с апешеходна пътека..

публикувано на 22.11.25 в 13:38

Водата в пазарджишкото село Хаджиево остава негодна за пиене

Пазарджишкото село Хаджиево остава без питейна вода, тъй като  работата по подмяната на стария тръбен кладенец е затруднена.  Към момента вода по чешмите има, но тя е с влошени качества и не трябва да се ползва за пиене. Водата в Хаджиево е негодна за пиене заради манган Седмица след забраната за питейни нжди, реултатите от чешмите показват, че..

публикувано на 22.11.25 в 11:27

Монтират фотоволтаици на 10 социални заведения в Пазарджик

Община Пазарджик спечели проект за изграждане на фотоволтаични системи и модернизация на социалните услуги.  Проектът се финасира по Плана за възстановяване и устойчивост с 973 092,68 лева и ще бъде реализиран в 10 заведения за специализирани социални услуги. Основната цел на инвестицията е подобряване на енергийната ефективност, ускорена..

публикувано на 22.11.25 в 11:12

ПП-ДБ искат дигитални фишове от общинската полиция в Пловдив

Да се въведе система за дигитализиране на фишовете, издавани от общинската полиция в Пловдив за нарушения по Закона за движението по пътищата. Това предлагат съветниците от   "Продължаваме промяната – Демократична България" с внасянето на питане до кмета Костадин Димитров.   Според  съветника Борислав Матеев това е наложително заради..

публикувано на 22.11.25 в 09:40