Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни.
Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на живеещите в района на 50 процента, а останалите 50 касаят рекултивацията на терена или извозването на утайките на друго място, за да не се стигне до екологична бомба. Община Садово е собственик на терена, но Телчаров е категоричен, че не е ангажимент на местната власт да финансира проекта за рекултивация, защото принципът е замърсителят плаща, а замърсителят е ВиК – Пловдив.
Въпреки всичко община Садово съдейства, за да се осигури финансиране на проекта, каза председателят на ОбС. В момента той е представен на проектантите, за да го актуализират към днешна дата, тъй като е изработен през 2018-та година. Той предвижда утайките да бъдат повдигнати, за да бъде поставен непропусклив слой ПВЦ – мембрана отдолу, а също и отгоре, след което да бъде засипан с почва и залесен с подходящия вид растителност, разказа Телчаров. Той е категоричен, че финансирането трябва да бъде осигурено от държавата, тъй като собствените средства на общината са недостатъчни.
Проблемът е, че трябва да се направят количествено-стойностни сметки, тъй като проектът е от 6 години, а натрупаната инфлация през последните години ще наложи оскъпяването му. При изготвянето на проекта за 6-7 милиона лева тогава авторите му са имали контакт с фирма от САЩ, която да достави ПВЦ-мембраната, но сега не е ясно дали същата фирма може да даде оферта и на каква цена, разясни още той. Проектът трябва да включва още изграждането на дренажна система и противопожарни просеки, за да не се допуска повторение на ситуацията от края на октомври. Той подчерта, че най- важно е здравето на хората и екологичната сигурност на района.
Фирмата, която преработва проекта, не е дала краен срок за приключването му.
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..
Ръководството на "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително. "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..
Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..