Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Утайките в Катуница са цъкаща бомба, но трябват проект и пари

Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес.  Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. 

Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на живеещите в района на 50 процента, а останалите 50 касаят рекултивацията на терена или извозването на утайките на друго място, за да не се стигне до екологична бомба. Община Садово е собственик на терена, но Телчаров е категоричен, че не е ангажимент на местната власт да финансира проекта за рекултивация, защото принципът е замърсителят плаща, а замърсителят е ВиК – Пловдив. 

Въпреки всичко община Садово съдейства, за да се осигури финансиране на  проекта, каза председателят на ОбС.  В момента той е представен на проектантите, за да го актуализират към днешна дата, тъй като е изработен през 2018-та година. Той предвижда утайките да бъдат повдигнати, за да бъде поставен непропусклив слой ПВЦ – мембрана отдолу, а също  и  отгоре, след което да бъде засипан с почва и залесен с подходящия вид растителност, разказа Телчаров. Той е категоричен, че финансирането трябва да бъде осигурено от държавата, тъй като собствените средства на общината са недостатъчни.

Проблемът е, че трябва да се направят количествено-стойностни сметки, тъй като проектът е от 6 години, а натрупаната инфлация през последните години ще наложи оскъпяването му. При изготвянето на проекта за 6-7 милиона лева тогава авторите му са имали контакт с фирма от САЩ, която да достави ПВЦ-мембраната, но сега не е ясно дали същата фирма може да даде оферта и на каква цена, разясни още той. Проектът трябва да включва още изграждането на дренажна система и противопожарни просеки, за да не се допуска повторение на ситуацията от края на октомври. Той подчерта, че най- важно е здравето на хората и екологичната сигурност на района.

Фирмата, която преработва проекта, не е дала краен срок за приключването му.


По публикацията работи: Неда Велкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Скандалът Ф-16 показва проблем със сигурността на информацията

Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..

обновено на 06.05.25 в 13:23

Предизвикателство е да си лекар с офицерска отговорност

Професията на военния лекар е предизвикателство, което съчетава хуманизма и отговорността на офицерската кариера, каза в прадаването "Точно днес" на 6 май началникът на Военна болница - Пловдив полк. д-р Ангел Гозманов.  Той призна за дефицит на кадри, въпреки че от 2017 година вече има отделна специалност "Военна медицина", но и конкуренцията между..

обновено на 06.05.25 в 13:23

Запазването на родните породи трябва да е държавна кауза

Научният център по животновъдство и земеделие Смолян е основан през 1928 година.  Изследователската дейност в първите години е била насочена в п ородно усъвършенстване на местното родопско говедо и местните породи овце, чрез развъдно-подобрителна работа, съобразена със специфичните природни и икономически условия. Днес в него работят 6-тима научни..

публикувано на 06.05.25 в 13:10
Георги Вулджев

Ако ни приемат в еврозоната, това ще е компромис

Готови ли сме за въвеждането на еврото като потребители? Мит или реалност са твърденията, че след влизането ни в Еврозоната цените ще се увеличат двойно? Ще чуем коментара на икономиста  Георги Вулджев  от Експертения клуб за икономика и политика. Според Вулджев няма никакви данни, че присъединяването към еврозоната може да стимулира по-бърз..

публикувано на 05.05.25 в 17:20

Без технологиите днешните поколения не са много адаптивни

Доц. Борис Грозданов от Института за отбрана и международна сигурност коментира в предаването „Ден след ден“ енергийния шок, който преживяха Испания, Португалия и Южна Франция миналата седмица, както и срива на два български мобилни оператора. „Ние делегирахме не само правата си, но и много от способностите и инструментите си на цифровата..

публикувано на 05.05.25 в 16:07