Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НЗОК не трябва да пести, а да плаща за качествено лечение

Д-р Николай Болтаджиев
Снимка: вестник "Капитал"

Включване на нови профилактични изследвания в пакета, заплащан от Здравната каса, предлагат от здравното министерство с нормативни промени. Целта е ранното откриване на хронични бъбречни заболявания и рак на маточната шийка. Предложението предвижда НЗОК да поема две допълнителни изследвания за оценка на бъбречната функция. Идеята е да се диагностицира навреме хронично бъбречно заболяване, което протича безсимптомно.  За жените на възраст от 30 до 40 години пък се предлага заплащането на модерно цистологично изследване за рак на маточната шийка, което осигурява по-ранна и точна диагностика, в сравнение с традиционната цитонамазка. Предлага се също да се включат високоспециализирани изследвания за пациенти с онкозаболявания на кръвта.

Според д-р Николай Болтаджиев, който е член на Надзорния съвет на касата, за жените между 30 и 40 години се подобрява мониторинга за рак на маточната шийка чрез ново изследване, което е по-точно и по-добро и безспорно ще подобри профилактиката. Включването на нови безплатни изследвания за профилактика е много значимо социално и е било докладвано на предходния надзорен съвет по искане на представител на пациентите.  

По думите му за бъбречните заболявания ще се включи изследване на съотношението креатинин-глобулини, което дава по-добра диагностика и осъвременява метода и множество изследвания на биомаркерите, които да се заплащат от касата. "Това е много скъпо изследване, малко лаборатории го правят и досега някои от този тип изследвания се плащаха от фармакомпании. Но това при съверменното лечение на рак е задължително и голяма част от хората си го плащаха сами", посочи д-р Болтаджиев. 

По отношение на новия безплатен пакет за профилактика на злокачествените заболявания. "Стойността му зависи от групите злокачествени заболявания. Досега бяха направени за основните групи – рака на белия дроб, на дебелото черво и на гърдата. Примерно при рака на белия дроб комплектът изследвания ще струват около 800 лева, които ще се плащат от касата за всеки пациент, в зависимост от това, каква терапия да се назначи. Това е съвременното лечение на рака. Всички болни с рак на белия дроб, които подлежат на това изследване, ще знаят, след като го направят дали може да се приложи например прицелна терапия с медикамент, който атакува определени белтъци на раковата клетка, или нещо друго. А  тези медикаменти имат много добър ефект. Също така и за прилагане на имунотерапия. За съжаление до момента пациентите си плащаха сами тези изследвания. Идеята е да те да бъдат включени в бюджета на касата, преди да се гласува нейния бюджет, за да може да се ползват от следващата година", коментира членът на Надзорния съвет на НЗОК.

Според него касата не е, за да се икономисват пари чрез нея, а да се плаща колкото се може повече и за по-оптимално и качествено лечение. "Ние знаем, че имаме най-голямото доплащане от джоба в Европа и касата е длъжник на болните хора, ето защо трябва да приветстваме особено такива нови неща, но те са задължителни, тъй като тук опира до здравето, особено на онкоболните", подчерта лекарят.

Очаква се в новия бюджет пак да има доста повече пари, вероятно ще са около 9 млрд.лв., но трябва да се припомни, че с години имаше останали средства и се прехвърляха за следващата година, каза д-р Болтаджиев и припомни, че миналата година над 40 милиона лева за лабораторни дейности бяха прехвърлени за 2024 г., тъй като не са използвани.  По думите му тези пари са насочени за диагностика и лечение на болни хора, а не, за да се прехвърлят и икономисват. Той е категоричен, че това се случва заради лошо планиран бюждет и рестрикциите в доболничната помощ - а именно лимитите за направленията на пациентите. 

Д-р Болтаджиев допълни, че касата е виновна за това, доколкото е държавен монопол. Членът на надзорния съвет на НЗОК смята, че е време тя да се демонополизира, както е в много европейски държави и, че по-скоро трябва да се помисли за друг начин на управление на средствата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28