Според д-р Николай Болтаджиев, който е член на Надзорния съвет на касата, за жените между 30 и 40 години се подобрява мониторинга за рак на маточната шийка чрез ново изследване, което е по-точно и по-добро и безспорно ще подобри профилактиката. Включването на нови безплатни изследвания за профилактика е много значимо социално и е било докладвано на предходния надзорен съвет по искане на представител на пациентите.
По думите му за бъбречните заболявания ще се включи изследване на съотношението креатинин-глобулини, което дава по-добра диагностика и осъвременява метода и множество изследвания на биомаркерите, които да се заплащат от касата. "Това е много скъпо изследване, малко лаборатории го правят и досега някои от този тип изследвания се плащаха от фармакомпании. Но това при съверменното лечение на рак е задължително и голяма част от хората си го плащаха сами", посочи д-р Болтаджиев.
По отношение на новия безплатен пакет за профилактика на злокачествените заболявания. "Стойността му зависи от групите злокачествени заболявания. Досега бяха направени за основните групи – рака на белия дроб, на дебелото черво и на гърдата. Примерно при рака на белия дроб комплектът изследвания ще струват около 800 лева, които ще се плащат от касата за всеки пациент, в зависимост от това, каква терапия да се назначи. Това е съвременното лечение на рака. Всички болни с рак на белия дроб, които подлежат на това изследване, ще знаят, след като го направят дали може да се приложи например прицелна терапия с медикамент, който атакува определени белтъци на раковата клетка, или нещо друго. А тези медикаменти имат много добър ефект. Също така и за прилагане на имунотерапия. За съжаление до момента пациентите си плащаха сами тези изследвания. Идеята е да те да бъдат включени в бюджета на касата, преди да се гласува нейния бюджет, за да може да се ползват от следващата година", коментира членът на Надзорния съвет на НЗОК.
Според него касата не е, за да се икономисват пари чрез нея, а да се плаща колкото се може повече и за по-оптимално и качествено лечение. "Ние знаем, че имаме най-голямото доплащане от джоба в Европа и касата е длъжник на болните хора, ето защо трябва да приветстваме особено такива нови неща, но те са задължителни, тъй като тук опира до здравето, особено на онкоболните", подчерта лекарят.
Очаква се в новия бюджет пак да има доста повече пари, вероятно ще са около 9 млрд.лв., но трябва да се припомни, че с години имаше останали средства и се прехвърляха за следващата година, каза д-р Болтаджиев и припомни, че миналата година над 40 милиона лева за лабораторни дейности бяха прехвърлени за 2024 г., тъй като не са използвани. По думите му тези пари са насочени за диагностика и лечение на болни хора, а не, за да се прехвърлят и икономисват. Той е категоричен, че това се случва заради лошо планиран бюждет и рестрикциите в доболничната помощ - а именно лимитите за направленията на пациентите.
Д-р Болтаджиев допълни, че касата е виновна за това, доколкото е държавен монопол. Членът на надзорния съвет на НЗОК смята, че е време тя да се демонополизира, както е в много европейски държави и, че по-скоро трябва да се помисли за друг начин на управление на средствата.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..