Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Работещо управление не се постига с юридически хватки

"Обръщането на посоката след отказа на Бойко Борисов да е премиер, е ясна. Ако не се случи нещо извънредно, това означава само и единствено нови избори, което би означавало някакво облегчение за изход от патовата ситуация". Това заяви политологът и университетски преподавател доц. Александър Христов.

По думите му, комуникационните сигнали веднага след изборите са показали изключително интензивно и грозно говорене от страна на политическите сили, което е минирало още от самото начало възможността за съставяне на каквото и да било по-стабилно управление. Буквално "всеки срещу всеки".

Всяка от политическите сили говори в собствената си стая, настоявайки за нещо и неговорейки с останалите, за да търси решения в ситуацията. На второ място, няколко пъти е имало спекулации за това, че има различия, които могат да бъдат преодолени, но разделението във възгледите на политическите сили  е такова, че това не може да се случи.

"От една страна, разделението е геополитическо по отношение на ЕС-Русия. То най-трудно може да бъде преодоляно и е причина политическите сили да не могат и да не искат да разговарят. А другото разделение е по оста на корупцията. Те водят не до две, а до множество разделителни линии и политическите сили не искат да жертват собствената си идентичност и принадлежност към едната или другата характеристика, за да стигнат до общо решение.  Те си мислят, че ще загубят много повече от общото решение, отколкото, ако влязат в някаква безпринципна тройна, четворна или друга коалиция".

Доц. Христов заяви, че трите политически сили - БСП, "Меч" и "Възраждане" са крайно недостатъчни, за да  бъде постигнато решение за коалиция.

"Да, мъждука някаква светлина в далечината. За да се произведе нещо обаче, трябва да се включат и други политически сили, които продължават да имат непреодолими различия. Ако видим ПП-ДБ например на едно място с "Възраждане", това означава, че ПП-ДБ са стъпили на противопехотна мина,  което е пагубно." 

Доц. Христов  коментира, че с юридически ходове трудно може да се замаскира абсолютната невъзможност да се произведе мнозинство и работещо управление.

"Ако продължим метафората, ние сме в парламентарна и административна ваканция от няколко години насам. Фактът, че се случват  и седми, и осми поредни парламентарни избори, означава, че съществена част от работата на държавата е блокирана и това блокира и общинската администрация. Това рефлектира и върху живота на хората".

Въпреки безизходицата в момента, това, което имаме като политическа система, е най-справедливото възможно нещо, което може да ни се случи, предвид народопсихология, исторически наслагвания и т.н., подчерта още доц. Александър Христов.

"Има някаква мъждукаща светлина, но вероятността да изгрее нещо голямо, е малка", тази прогноза направи преди поредното заседание за избор на председател на Парламента доц. Александър Христов.

Цялото интервю - звуковия файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Андрей Велчев

Без бойкот на малките магазини, те държат на качеството

На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията  Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..

публикувано на 18.02.25 в 16:14
Йордан Божилов

Имаме сериозна криза на международните отношения

В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..

публикувано на 18.02.25 в 15:40
Владимир Иванов

Производителят трябва да определя крайната продажна цена

Владимир Иванов -  председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..

публикувано на 18.02.25 в 11:01

Европа вече трябва да действа доста бързо за сигурността си

Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..

публикувано на 18.02.25 в 10:32

Държавата трябва да регулира цените на храните

Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира  производителят на зеленчуци  Иван Кабуров  от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..

публикувано на 17.02.25 в 16:12