Мария Астаджова е българска художничка, родена в Стара Загора, която живее в Канада повече от трийсет години. Завършила е НУПИД "Акад. Дечко Узунов" в Казанлък и НХА в София. Имала е самостоятелни изложби в Монреал, Отава, България и е участвала в множество групови изложби в Канада и Америка.
С изложбата „Деконструкция на чувствата“, тя гостува за първи път в Пловдив и галерия „Лабиринт. Откриването на експозицията е на 29 ноември, петък, от 18 часа.
„Мислих много как да нарека изложбата. И, всъщност, имам във всичките си рисунки и други картини, които правя с други материали, има фигури, имам лица, които са вплетени едни в други и реших, че това е подходящо име за това, което правя. Всичките ми работи са фигуративни и има елемент на чувства, на емоции и мисля, че това име е подходящо, за тази изложба.
Винаги, много съм обичала Пловдив. Имам и много добри приятели, дори роднини, в Пловдив. Винаги съм искала да се върна там и да прекарам известно време в града макар, че няма да мога да остана дълго, но за мен е чест да направя изложба в Пловдив, защото има толкова добри художници тук. Толкова добри традиции има и за мен е чест да се представя във вашия град.
Беше ми много трудно да пренеса творбите си от Канада, но успях и тук в България направих няколко така, че ще има от всичко по малко. Избрах тези материали, алуминий и стъкло, защото един ден започнах да работя и забелязах, че в зависимост от това под какавъ ъгъл се гледа творбата, в зависимост от светлината, времето на деня, картините изглеждат много различни. Дори съм направила кратки видеа, на някои от картините, в различно време от деня и те изглеждат като различни картини. Това много ме привлече и продължих да работя в тази посока. По-големите рисунки съм правила тук, четири картини голям формат, другите съм донесла от Канада. Много ме радва и фактът, че на изложбата ще видя приятели, които не съм виждала от много, много години“, казва Мария Астаджова, в интервюто си за предаването „Вход свободен“.
Тя работи с различни техники, от рисунки с туш и перо, акрилни и маслени бои на платно до смесени материали и техники на алуминий, колажи със стъкло на огледало и други материали.
„Процесът ми на работа започва с рисуването на много скици. След това, например, от трийсет скици решавам една или две да сложа на друг материал. Така, че с това се занимавам и сега в България, част от нещата, с които се занимавам и като се върна в Канада, не след дълго, ще поработя върху тях. Но, може би с годините, нещо все повече и повече ме дърпа към България. И се надявам, да имам време да идвам и да стоя повече тук. Не изключвам и възможността, един ден, да се върна окончателно в България“, споделя още художничката Мария Астаджова.
В първата ѝ самостоятелна изложба ще видим избрани рисунки и живописни композиции, изпълнени в различни материали и формати, в отличителен за художничката абстрактен стил. Изключително чувствени, работите на Мария Астаджова вълнуват в съчетанията от противоположности. Меките линии върху студената, режеща повърхност като алуминия, пастелните нежни цветове и остротата във формите разкриват силната чувствителност на твореца, който живо откликва на житейските предизвикатества и претворява в картини емоциите, срещите, взаимодействието със света.
Цялото интервю на Мария Астаджова, за радио Пловдив, чуйте в прикачения файл.
С писателя акд. Владимир Зарев по романа му "И аз слязох" си говорим и питаме - защо темата за разпятието на Иисус Христос продължава да вълнува хората 2000 г по-късно? И още - защо Бог изпраща на земята, за да разреши проблема за властта, и каква е връзката човек и Бог? Слушайте, интересно е.
Най-старият фестивал за камерна музика в Европа отваря в неделя своето 61-во издание. Международният фестивал на камерната музика в Пловдив е знаково и устойчиво културно събитие за града и страната. На 18 май от 19,30 ч. в емблематичното пространство на Регионален етнографски музей Пловдив стартира 61-то издание на Международен фестивал..
Археологията е наука, която ни връща в миналото – но за да стигнем до това минало, трябва да спазваме строги правила, казват организаторите на новата изложба в Регионален археологически музей – Пловдив . На 17 май 2024 г. ще бъде открито четвъртото издание на изложбата „Открития“, която по традиция представя най-интересните резултати от..
„Пловдив чете“ и издателство Жанет 45 организират премиерата на първия роман на Георги Б. Геров – „Отвъд спирка „Съвършена“ – дълбоко философско и емоционално пътешествие за самотата, любовта и посоките, които избираме в живота. Срещата с автора ще е тази вечер от 18 часа в клуб „Фарго“. Модератор ще е Живка Танчева, журналист от Радио..
Изложба „Българската шевица – живо минало и вечна хубост“ на Клуб „Българка“ към читалище „Възраждане“ ще се открие тази вечер в зала „Съединение“ на Историческия музей в Пловдив. С изложбата си пловдивските майсторки-везбарки искат да покажат таланта на българката и как тя превръща своите умения и знания в безценно културно наследство, с..