След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.
Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през годините се е наложил като най-сигурен вариант евтаназирането на животните в констатирани огнища. "Това е европейска регулация и местните власти са безсилни. По същия начин се случиха нещата и в Гърция, и в Румъния", обясни той.
От Асоциацията на овцевъдите и козевъдите са поискали повторни проби, говорили са и с министъра, и с БАБХ, едно от исканията са втори проби с по-голям обхват, както и да се вземат и от 3-километровата предпазна зона.
"Фермерите се съмняват, защото видимо животните са в добро състояние, което не кореспондира със заболяването. Затова искахме втори проби и да се изясни дали има вирус или антитела. Може да е мутирал щам, както това се случи с КОВИД. Резултати ще получим в петък от българска лаборатория, а от европейската в Монпелие - след около 3 седмици. От френската лаборатория могат да кажат от къде е дошъл вирусът", обясни Симеон Караколев.
Ако в петък българските проби отново са положителни, няма да се чака и евтаназията на животните ще бъде в събота, добави той.
На въпрос укривана ли е заразата, Караколев обясни, че има различни версии, включително за кланица, внасяла животни от Румъния.
Болестта е силно заразна, има тежки икономически последствия. България не е износител на агнешко месо, затова нямаме притеснения, но търговски не стои добре страната ни да има каквато и да е възбрана, добави председателят на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите.
Той обясни, че засегнатите стопани са регистрирани земеделски производители, кандидатствали са по различни европейски мерки и ще си получат парите.
"Много е важно да се обясни на хората ситуацията, държавните институции нямат подход към стопаните, които са потърпевши. Трябва по-различно отношение, за тях това е шок, за пореден път", каза още Симеон Караколев.
Цялото интервю на Неда Велкова с председателя на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите е в прикачения файл.
На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..
Владимир Иванов - председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..
Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..