Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

Боряна Димитрова
Снимка: БТА



"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател.

Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани възможностите за съставяне на правитество, за избор на главен прокерор, за това дали Висш съдебен съвет с изтекъл мандат може да продължи да функционира и да избира на свой ред ръководителите на съдилищата и прокуратурата.

"Сега вече отиваме и до самите основи на държавността. Възможно ли е парламентът (България е парламентарна република), изобщо да заработи. Наистина трябва да си дадем сметка, и политици, и граждани-че това е не просто огромно разочарование, но и огромен риск една след друга да отказват да работят системите, върху които се крепи държавността в България", коментира Боряна Димитрова.

По думите и, това не е просто политическа игра и надхитряне, а отказ от работа на фундаменталните държавни институции.

Според социолога, изход от ситуацията може да има с промяна на процедурата за избор на председател на Народното събрание. Димитрова припомни, че процедурата не е фиксирана в Конституцията, а само в правилника на парламента.

"Най-чистата процедура в тази ситуация би била този, който получи на втори тур по-голям брой гласове, без да се търси непременно мозинство, да бъде председател на парламента" , предлага тя. Единственият проблем в случая, според нея, би бил фактът, че в този случай се преминава към променя на правилника преди да е избран председател.

Според Боряна Димитрова, още в момента, в който партиите са видели и осъзнали резултатите от изборите, са си направили извода, че оттук нататък отиват на нови избори.

"Така партиите не се готвят да избират председател на парламента, не се готвят да правят стъпки към формиране на мнозинство, а се позиционират за едни нови избори. Няма реално желание от нито една политическа сила в тази сложна конфигурация да се формира управленско мнозинство. И оттам нататък всяко предложение, което се прави, се прави по такъв краен начин, по който то сякаш чака да бъде отхвърлено", смята Боряна Димитрова.

По публикацията работи: Емил Костов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04

Действията на президента са саботаж, популизъм и лицемерие

Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..

публикувано на 16.05.25 в 16:42

Искаме увеличение на заплатите в музеите и галериите

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..

публикувано на 16.05.25 в 15:39

Необходим е дълбок структурен анализ за ситуацията в БНР и БНТ

След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..

публикувано на 16.05.25 в 11:06

Младите не могат да компенсират излизащите от пазара на труда

До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..

публикувано на 15.05.25 в 17:01