Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

Боряна Димитрова
Снимка: БТА



"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател.

Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани възможностите за съставяне на правитество, за избор на главен прокерор, за това дали Висш съдебен съвет с изтекъл мандат може да продължи да функционира и да избира на свой ред ръководителите на съдилищата и прокуратурата.

"Сега вече отиваме и до самите основи на държавността. Възможно ли е парламентът (България е парламентарна република), изобщо да заработи. Наистина трябва да си дадем сметка, и политици, и граждани-че това е не просто огромно разочарование, но и огромен риск една след друга да отказват да работят системите, върху които се крепи държавността в България", коментира Боряна Димитрова.

По думите и, това не е просто политическа игра и надхитряне, а отказ от работа на фундаменталните държавни институции.

Според социолога, изход от ситуацията може да има с промяна на процедурата за избор на председател на Народното събрание. Димитрова припомни, че процедурата не е фиксирана в Конституцията, а само в правилника на парламента.

"Най-чистата процедура в тази ситуация би била този, който получи на втори тур по-голям брой гласове, без да се търси непременно мозинство, да бъде председател на парламента" , предлага тя. Единственият проблем в случая, според нея, би бил фактът, че в този случай се преминава към променя на правилника преди да е избран председател.

Според Боряна Димитрова, още в момента, в който партиите са видели и осъзнали резултатите от изборите, са си направили извода, че оттук нататък отиват на нови избори.

"Така партиите не се готвят да избират председател на парламента, не се готвят да правят стъпки към формиране на мнозинство, а се позиционират за едни нови избори. Няма реално желание от нито една политическа сила в тази сложна конфигурация да се формира управленско мнозинство. И оттам нататък всяко предложение, което се прави, се прави по такъв краен начин, по който то сякаш чака да бъде отхвърлено", смята Боряна Димитрова.

По публикацията работи: Емил Костов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45