От днес до 1 декември в Центъра по растителна и системна биология и биотехнология - Пловдив ще се проведе Вторият Пловдивски фестивал на науката, организиран от фондация „Красива наука“ под патронажа и основното партньорство на Министерство на образованието и науката (МОН) и Община Пловдив, в партньорство академични, изследователски, образователни, корпоративни, медийни и международни партньори.
В богатата програма, която се разпростира в четири дни, са предвидени дискусии, демонстрации, забавни формати, интерактивни работилници, интердисциплинарни взаимодействия между наука и изкуство. Ще бъдат покази и много други иновативни методи за комуникация на науката с разпределена по възрасти, неспециализирана публика от града и региона.
Технически университет-Филиал Пловдив също ще участва на второто издание на Пловдивския фестивал на науката. В първия ден, в зала „ДНК“ ще се проведат работилници за микроскопски наблюдения на иновативни материали.С помощта на полираща машина, водни разтвори на различни киселини (реактиви) и металографски инвертен микроскоп, посетителите ще могат да наблюдават как се извършват изследвания и микроскопски анализи на материали, използвани в машиностроенето.
С помощта на преподавателите в Технически университет – филиал Пловдив доц. Боян Дочев и гл.ас. Десислава Димова, всички желаещи ще могат да опитат полиране и проявяване на металографски шлифове, определяне количеството на сяра в стомана (бауманов отпечатък) и изработване на композити с полимерна матрица.Също днес в зала „Космос“ започва лекцията на инж. Стела Стойкова на тема „Изкуствен интелект - минало, настояще и бъдеще“
Окръжният съд в Пловдив остави за постоянно в ареста пътния полицай Димитър Брадов, обвинен в получаване на подкуп от 1200 лева. Инспекторът поискал парите от собственик на автомобил, който не бил регистриран в посочения от закона двумесечен срок. За да реши проблема на нарушителя, Брадов поискал среща с него и сумата от 1200 лева. Собственикът..
Системата за ранно предупреждение BGAlert се задейства заради опасно високите температури до неделя. Вероятността от възникване на пожари е сериозна. Очакват се и силни пориви на вятъра. Системата в Пловдив и областта се задейства в 16 часа. Властите предупреждават за повишено внимание и спазване на превантивните мерки.По този начин се цели да..
Районна прокуратура-Пловдив привлече като обвиняем и задържа в ареста 54-годишен мъж за пътно хулиганство в Асеновград. След като решил, че друга кола му засича пътя, обвиняемият започнал да я преследва. Двата автомобила спрели на едно от кръстовищата в Асеновград, на което 54- годишният мъж слязъл от своята, не само започнал да ругае и обижда..
Професор Славик Табаков получи почетния европейски медал по медицинска физика /EFOMP/ в Международния център по теоретична физика в италиянския град Триест. Наричан е от колегите си "Шампионът по медицинска физика". От основаването на Европейската федерация по медицинска физика през 1980 г. до сега този медал е даван само 8 пъти. Той се се връчва на..
Съдът остави с мярка постоянен арест всички шестима обвиняеми от ОПГ-то за пласиране на фалшиви пари. Според магистратите, ако са на свобода, има опасност да извършат други престъпления. В Пловдив разкриха ОПГ с руски тартор, пласирали фалшиви пари Решението на първата съдебна инстанция подлежи на обжалване. Съдията нареди да се осигури..