Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политическите разговори са в задънена улица, а и протестите не са решение

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Трябва да се създаде широка гражданска коалиция на партиите, които искат промяна

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме.

„Обществото или отхвърля идеята за гласуване, или получаваме разбит парламент, но резултатът е един и същ – задачите не се изпълняват“, коментира Бабикян.

Според него демокрацията в страната функционира на „феодален принцип“, който не отговаря на представата на българите за демокрация. Политическите сили остават разделени, като „партиите от миналото създадоха корупцията и направиха живота на българите нетърпим“, а факторите на промяната не успяват да се справят със ситуацията.

„Смешно е да мислим, че тези, които са създали системата, ще я променят в ущърб на себе си“, подчерта той. Бабикян допълни, че разединението на политическите сили прави невъзможно създаването на ефективна управленска коалиция.

Той отбеляза, че сегашната политическа ситуация затруднява ефективността на възможните протести. „Сега уличните протести няма кого да свалят – служебното правителство или предишното на „сглобката“? Протестите са смислени, когато трябва да се събори една система, но не и когато трябва да се изгради нов дом.“

Той посочи, че настоящата власт се концентрира около ГЕРБ и Делян Пеевски „с подкрепата на президента Радев“, което допълнително усложнява политическата обстановка, защото настоящото управление е сурогатно.

Според Бабикян, нови избори няма да променят ситуацията: „Един нов вот изглежда като тъпо начинание. Вече няколко пъти го правим, но това не променя средата.“

Алтернативата, твърди той, е в създаването на широка гражданска коалиция заедно с партиите, искащи промяна. Тази коалиция трябва да бъде заявена още преди изборите и да се фокусира върху борбата с корупцията.

„Мафията няма как да бъде преодоляна с половинчати мерки и усмивки“, категоричен е Бабикян.

В заключение той отбеляза, че в цивилизования свят политическите кризи често водят до смяна на лидерите в партиите. „Лидерите трябва да отстъпят назад и да дадат шанс на някой по-талантлив да работи.“

Арман Бабикян подчерта, че не бива вината за ситуацията да се хвърля върху избирателите, а върху политиците, които трябва да поемат отговорност и да покажат реална воля за промяна.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50