България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо.
Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък.
Това е оценката на Владимир Димитров, експерт "Индустрия и околна среда" в Българската стопанска камара.
Той обясни, че редица предприятия у нас прилагат прекрасни практики за редуциране на отпадъците, за влагане на все повече рециклирани материали в производствата и предотвратяване на образуването на отпадъци.
Принципът "замърсителят плаща" и такса "битови отпадъци"
Между 60 и 70 % от такса битови отпадъци в страната се предоставят от бизнеса. Затова той е свръхнатоварен, коментира Димитров.
По думите му, принципът "замърсителят плаща" изисква доста голяма отговорност. Целта е домакинствата за извършват разделно събиране на отпадъците. Тези отпадъци, които не подлежат на рециклиране, те подлежат на депониране.
Ако ние като общество възприемем това, че трябва да събираме разделно и да изхвърляме отпадъците си разделно, това, за което ще плащаме по принципа "замърсителят плаща", ще бъде по - малко. Т. е. плащаш, колкото изхвърляш.
Българската стопанска камара повече от десетилетие се стреми този принцип да бъде въведен, още повече, че той е заложен и в договора за функционирането на Европейския съюз, подчерта експертът.
Има обстоятелства, които не позволяват принципът "замърсителят плаща" да бъде въведен на този етап.
В тези общини, където има малко на брой население и голяма територия за обслужване, разходите за транспортирне на 1 тон отпадък ще бъдат много по - големи, отколкото при общините с гъсти популации и имат развита инфраструктура и депа.
Необходимо е да се намери балансиран подход, тъй като този принцип може да доведе до миграция, предупреди Владимир Димитров.
От 2026 година този принцип ще бъде въведен. Това означава, че местните власти трябва да засилят комуникацията си с гражданите, за да се намери "златната среда", коментира експертът от БСК.
Той отбеляза, че има много общини, в които не съществува разделно събиране на отпадъците. Според него, финансирането е въпрос на договаряне между държавата и общините.
Интервюто на Емил Костов с Владимир Димитров е в звуковия файл.
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..
Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси. "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..
64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт. Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..
Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..