България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо.
Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък.
Това е оценката на Владимир Димитров, експерт "Индустрия и околна среда" в Българската стопанска камара.
Той обясни, че редица предприятия у нас прилагат прекрасни практики за редуциране на отпадъците, за влагане на все повече рециклирани материали в производствата и предотвратяване на образуването на отпадъци.
Принципът "замърсителят плаща" и такса "битови отпадъци"
Между 60 и 70 % от такса битови отпадъци в страната се предоставят от бизнеса. Затова той е свръхнатоварен, коментира Димитров.
По думите му, принципът "замърсителят плаща" изисква доста голяма отговорност. Целта е домакинствата за извършват разделно събиране на отпадъците. Тези отпадъци, които не подлежат на рециклиране, те подлежат на депониране.
Ако ние като общество възприемем това, че трябва да събираме разделно и да изхвърляме отпадъците си разделно, това, за което ще плащаме по принципа "замърсителят плаща", ще бъде по - малко. Т. е. плащаш, колкото изхвърляш.
Българската стопанска камара повече от десетилетие се стреми този принцип да бъде въведен, още повече, че той е заложен и в договора за функционирането на Европейския съюз, подчерта експертът.
Има обстоятелства, които не позволяват принципът "замърсителят плаща" да бъде въведен на този етап.
В тези общини, където има малко на брой население и голяма територия за обслужване, разходите за транспортирне на 1 тон отпадък ще бъдат много по - големи, отколкото при общините с гъсти популации и имат развита инфраструктура и депа.
Необходимо е да се намери балансиран подход, тъй като този принцип може да доведе до миграция, предупреди Владимир Димитров.
От 2026 година този принцип ще бъде въведен. Това означава, че местните власти трябва да засилят комуникацията си с гражданите, за да се намери "златната среда", коментира експертът от БСК.
Той отбеляза, че има много общини, в които не съществува разделно събиране на отпадъците. Според него, финансирането е въпрос на договаряне между държавата и общините.
Интервюто на Емил Костов с Владимир Димитров е в звуковия файл.
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Кристиян Владов – главен уредник в Природонаучния музей в Пловдив и специалист по приложна хидробиология. Куратор на залите „Риби“ и „Сладководен аквариум“, изследовател на водния свят и участник в експедиции чак до Антарктида. Той е сред участниците в 33 българска експедия до Ледения континет,..
От днес Старият град на Пловдив е предпочитано място от любителите на вино и гурме от страната и чужбина. В продължение на три дни – до неделя, се провежда фестивалът „Вино и гурме“ с участието на 40 винопроизводители и 16 производители на храни и продукти. Това е единайсетото издание на фестивала, който по традиция започна с Дионисиево шествие,..
Новият папа Лъв XIV ще продължи започнатото от предшественика си папа Франциск, защото връщане назад от реформите и отвореността на църквата няма. Освен това самият папа Лъв XIV е такъв. Той е папа мисионер – от Америка отива да живее в една бедна страна като Перу в продължение на 20 години. Това коментира журналиста от радио..
Държавната агенция "Пътна безопасност" е абдикирала от своите ангажименти. Това заяви шефът на Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев, запитан защо от общините трябва да се започне със забраните за тези превозни средства. "Имаме закон, а общините като собственик на пътя могат да регулират този процес индивидуално", добави той,..
„ЕС не се намира в тази несигурна ситуация, в която се намираше преди няколко години, когато беше изправен най-вече пред агресията на Русия в Украйна, и не се знаеше дали ще има единство, и колко време ще издържи. В момента, независимо от наличието на две държави – Словакия и Унгария, общо взето ЕС е единен“, това заяви в интервю за Радио..