В последния ден от фестивалната програма на Втори Пловдивски фестивал на науката, ви срещаме с двама учени, пловдивчани.
Отдел “Растителна клетъчна биотехнология" към Центъра по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив, съвместно с лаборатория по Метаболомика при Българска академия на науките, разработиха иновативен за България 3D модел на човешки епидермис. Ръководител на научната разработка е проф. Милен Георгиев, който оглавява и отдел “Растителна клетъчна биотехнология" в ЦРСББ. Подробности за проекта ще научим от разговора с проф. Милен Георгиев.
"Това, за което си говорим е част от по-широка тема, свързана с дълголетието и процесите на стареене. Европа изостава от други водещи държави в инвестициите си в тази насока, но въпреки това екипът ни е мотивиран от исторически данни, които сочат, че на Балканите е имало голям брой столетници. Това най-вероятно се дължи на храната, начина на живот и гените. Хипотезата на учените е, че с природни вещества ще успеят да забавят процеса на стареене на кожата и евентуална на целия човешки организъм." споделя проф. д-р. Милен Георгиев
Учени от Катедра по медицинска микробиология и имунология „д-р Елисей Янев“ при МУ-Пловдив, създават картини чрез култивиране на бактерии, дрожди и микроскопични гъби. Срещаме ви с д-р Радослав Ташев, лекар - асистент в Катедра по медицинска микробиология и имунология „д-р Елисей Янев“ при МУ-Пловдив и Специализант по Имунология в УМБАЛ "Свети Георги" Пловдив.
"Агарът се използва в рутинната микробиологична практика така, че ние да посеем проба от пациент, за да установим с какви микроорганизми е болен той. Агарът е нашето платно за рисуване, а микробите са нашите бои. Посланието на това нетрадиционно изкуство е, че познанието на микросвета ни дава възможност да съжителстваме по - добре с него." казва д-р Радослав Ташев, който е и ментор на участниците в работилницата „Арт агар“.
В прикачените аудио файлове чуйте разговорите с проф. Милен Георгиев и д-р Радослав Ташев.
Той е наследствен спортен журналист и кореняк антиконформист. Платил си е цената, задето много му знае устата, но когато днес се погледне в огледалото, е доволен от гледката. Не защото се има за красив (какъвто безспорно е), а защото вижда достоен човек. Устойчив е като дървото, на което са го нарекли някъде в седми клас, защото не бил прекалено..
От 16 до 22 юли (всеки ден) в Пловдив стартира "Актьорски трейнинг по клоунада и пластичност". По думите на режисьора и организатор Борис Зафиров, всеки, който иска да разбере и да научи повече за комедийното и драматичното в театъра може да се възползва от безплатните курсове в Театър "Хенд". Събитието е част от проекта "Изиграй гнева" създаден..
В поредня епизод на рубриката "Вкусът на лятото" ви срещаме с колегата Димитър Владимиров - журналист, новинар, редактор в екип "Информация" - това описва колегата Владимиров в професионален аспект, иначе прикюченска натура с дълбоки и чувствени търсения отвъд повърхността на на света, живота и човека. "Вкусът на моето лято е много приятен! Много..
Лятно и лежерно ще звучим тази събота! Така предполага лятната схема в Радио Пловдив. Наред с усмивките и тонизиращата музика, може да попаднете на интересни моменти в нашия радио-пърформанс. Например: какво звучи в главите на родните политици? Какви абсурди изпъват мисловното пространство на родните патрЕоти? И що е то „българска..
С фолклорен празник под надслов „Никой не е по-голям от хляба“ ще бъде честван жътварския сезон в община Брезово. Тази година домакин на празника е Народно читалище „Лъч – 1918 г.“ в село Борец. Той ще започне в 8.30 ч. на житната нива на зърнопроизводителя от Борец Георги Русинов, където ще се направи традиционно зажънване с водосвет и празнична..