Едно откритие на психолозите хвърля светлина върху ред икономически грешни решения. Това е така наречената “непоносимост към загубите”, открита от Даниел Канеман и Амос Тверски някъде преди около половин век. От тогава тази и други техни концепции оформят това, която вече се е превърнало в наука за взимане на решения.
Класическият пример е следният: Какво бихте избрали - 50 евро със сигурност или 120 евро с 50% шанс. Повечето хора предпочитат 50 евро сигурни веднага. Обяснението е, че загубата на 50 евро има по-силно значение за нас от очакваната печалба от 60 евро.
Тези експерименти показват, че при взимане на решения хората не мислят рационално в счетоводен смисъл. Ако беше така, щяхме да слушаме математиката да ни казва, че е по-добре да изберем 120 евро с 50% шанс.
Едно от важните проявления на тази заблуда е, че ставаме твърде рискови, дори хазартни, в моменти на загуба. Хазартният оптимизъм е това, което ни прави ирационални в казиното, но и в редица житейски ситуации.Другият вид оптимизъм, който аз наричам рационален оптимизъм, се ражда в домейна на печалбите. Тук трябва да внимаваме дали не сме прекомерно предпазливи. Последното е цената, която плащаме заради нашата непоносимост към загубите.
Една от добрите техники е да мислите за изгубените пари като за разход, а не като за загуба. Третирайте потъналите разходи като цената, която е трябвало да платите, за да продължите напред.
Най-трудното в справянето с този психологически конфликт е неговото влияние в две противоположни посоки. От една страна е важно да не ставаме хазартно рискови, да не поемаме прекомерен риск, особено когато трябва да ограничим загубите. От друга - трябва да насърчаваме поемането на разумни рискове и ученето от малките провали.
Митът, че с въвеждането не еврото цените в България ще се покачат драстично, е потвърждение на приципа, че нещо повторено 100 пъти хората започвата с него, каза в предаването "Точно днес" Богимил Николов от организацията "Активни потребители". Като аргумент за обратната той даде пример със страните, които са апрели еврото и в които с годините..
Румъния вече има избран нов президент. Независимият кандидат и кмет на Букурещ Никушор Дан победи с 53,6% от гласовете крайнодесния Джордже Симион, който получи 46,4%. Избирателната активност достигна близо 65 процента. Това е най-голямата избирателна активност на втори тур на президенстки избори и въобще през 21-ви век в Румъния. Изборът..
За да се изравнят заплатите на медицинските сестри в училищата и детските градини в Пловдив с тези в яслите, Община Пловдив трябва да осигури допълнителни 260 000 лева. Това заяви главният скертера на Община Пловдив Ангелина Топчиева по повод информацията от КТ „Подкрепа“, че стартират процедура по Закона за уреждане на колективните трудови..
Държавните зрелостни изпити в 12 клас в ще се проведат през тази седмица. Зрелостниците ще положат изпит по български език и литература на 21 май и на 23 май, ще се явят на втората матура. Тази година в Пловдив и областта, в 70 училища ще се проведе първият ДЗИ по БЕЛ, в общо 406 зали ще пишат 4878 зрелостници. Данните съобщи началникът..
Изкуственият интелект може да помага при търсене на работна ръка. При ясно зададени критерии той извършва дейността по-бързо и прецизно от човек, каза д-р Росица Стелиянова от Института за икономически изследвания при БАН. Тя е и директор Програми и проекти на АИКБ. Д-р Петър Атанасов от ПУ "Паисий Хилендарски" пък подчерта, че страната ни..