Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Непоносимост към загубите

Сезон 3, Епизод 5

Едно откритие на психолозите хвърля светлина върху ред икономически грешни решения. Това е така наречената “непоносимост към загубите”, открита от Даниел Канеман и Амос Тверски някъде преди около половин век. От тогава тази и други техни концепции оформят това, която вече се е превърнало в наука за взимане на решения.

Класическият пример е следният: Какво бихте избрали - 50 евро със сигурност или 120 евро с 50% шанс. Повечето хора предпочитат 50 евро сигурни веднага. Обяснението е, че загубата на 50 евро има по-силно значение за нас от очакваната печалба от 60 евро.

Тези експерименти показват, че при взимане на решения хората не мислят рационално в счетоводен смисъл. Ако беше така, щяхме да слушаме математиката да ни казва, че е по-добре да изберем 120 евро с 50% шанс.

Едно от важните проявления на тази заблуда е, че ставаме твърде рискови, дори хазартни, в моменти на загуба. Хазартният оптимизъм е това, което ни прави ирационални в казиното, но и в редица житейски ситуации.

Другият вид оптимизъм, който аз наричам рационален оптимизъм, се ражда в домейна на печалбите. Тук трябва да внимаваме дали не сме прекомерно предпазливи. Последното е цената, която плащаме заради нашата непоносимост към загубите.

Една от добрите техники е да мислите за изгубените пари като за разход, а не като за загуба. Третирайте потъналите разходи като цената, която е трябвало да платите, за да продължите напред.

Най-трудното в справянето с този психологически конфликт е неговото влияние в две противоположни посоки. От една страна е важно да не ставаме хазартно рискови, да не поемаме прекомерен риск, особено когато трябва да ограничим загубите. От друга - трябва да насърчаваме поемането на разумни рискове и ученето от малките провали.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Възможно е някои европейски производства да се изнесат в САЩ

Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..

публикувано на 04.04.25 в 16:40

Въздухът, който дишаме - епизод 2

Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив.  Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..

публикувано на 04.04.25 в 13:06

55 години Факултет по дентална медицина в Пловдив

С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации.  Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..

публикувано на 04.04.25 в 09:56

Митата на Тръмп ще попарят като слана европейската икономика

„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света  и наложи мита за вноса.   За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24%  и т.н. Стабилността на управлението и търговските..

публикувано на 03.04.25 в 17:02

Историята на Пловдив започва от могилата на Брезовско шосе

Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта.  Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..

публикувано на 03.04.25 в 16:57