Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Средните температури през декември ще са около нормите

Анастасия Кирилова
Снимка: БГНЕС

Очакваме средномесечните температури да са близки до климатичните норми. По отношение на валежите – очакваме те също да са нормални за декември. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Анастасия Кирилова, синоптих в НИМХ, която е изготвила месечната прогноза за декември.

Най-ниските очаквани температури са между -10 и -5 градуса, а най-високите – между 15 и 20 градуса.

„За територията на Пловдив очакваната най-ниска температура през декември ще е около -5, -6 градуса, а най-високата – около 15 градуса“, каза Анастасия Кирилова.

Вероятно Пловдив ще се размине и със снега този месец. Дори и да завали, той ще е мокър и не се очаква да натрупа.

През първото десетдневие от декември температурите в по-голямата част от страната ще бъдат близки, а в югозападните райони ще са по-ниски от обичайните. В началото на месеца ще има значителна облачност и валежи на много места в страната. Ще са предимно от дъжд, във високите полета в Западна България и в планините над 600-800 m – от сняг, значителни по количество ще са в югозападната част от страната.

След кратък период без валежи и по-значителни разкъсвания и намаления на облачността около средата на първото десетдневие, в края на периода отново има повишена вероятност за синоптична обстановка със значителна облачност и валежи на много места в страната. През второто десетдневие температурите ще са близки до климатичните норми. По-голяма е вероятността през повечето дни от периода облачността да е значителна, да има и валежи от дъжд, в планинските райони и високите полета и от сняг.

През третото десетдневие вероятността за валежи намалява. Изгледите са да има и дни с по-значителни разкъсвания и временни намаления на облачността, но тогава в равнинната част от страната се повишава вероятността при стихване на вятъра да бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Температурите ще се задържат около обичайните за периода.

Цялото интервю с Анастасия Кирилова можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56