Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За главата на богинята Тюхе археолозите знаят от април 2024, а не от 2015 година

Мраморната глава на античната богиня Тюхе не е била открита по време на археологическото проучване на терена на Епископската базилика и наличието й е станало известно едва след проверката на Минисерството на културата и Сектор „Престъпления, свързани с културно-историческите ценности“ към Главна Дирекция Национална полиция. Това се казва в позиция на учените от Археологически музей, които възразяват срещу твърденията на директора на ОИ „Старинен Пловдив“ Елена Кантарева, според която за мраморния артефакт се знае от 2015 година, а не от април тази година. 

В позицията на екипа, извършил археологическите проучвания в Базиликата се припомня, че те са направени в периода 2015 ⎼2019 г. съобразно надлежния законов ред. Всички археологически находки открити тогава са били документирани и регистрирани от екипа на научните ръководители Елена Кесякова и Жени Танкова. Оттогава до 2024 г. на обекта не са провеждани археологически разкопки.

Уникалната находка стана известна при проверката на инспектората и културното ведомство и полицията, които са получили сигнали, че тя неправомерно е открита от реставратори на базиликата. Археологическият екип, включително научните ръководители, не е бил уведомен за съществуването на този артефакт от Елена  Кантарева-Дечева, заявяват археолозите.

Те изразяват безпокойство от по думите им  тригодишното безнаказано разрушаване на части от мозаечните настилки. Според археолозите липсата на административно наказание е „меко казано притеснителна“.

Под декларацията стоят имената на:

1.  н.с. Елена Кесякова (откривател на Епископската базилика и научен ръководител през 1983 1985 г., 2015 г.)

2.  Жени Танкова (научен ръководител 2016 2019 г.)

3.  Биляна Груева-Здравчева (зам. научен ръководител 2016 г.)

4.  Д-р Здравка Коркутова (съръководител 2016 г.)

5.  Росица Морева (научен консултант и зам. научен ръководител 2017 г.)

6.  Любомир Мерджанов (зам. научен ръководител 2018 г.)

7.  Мария Драганова (зам. научен ръководител 2019 г.)

8.  гл. ас. Десислава Давидова.

9.  гл. ас. д-р Георги Сенгалевич, НАИМ при БАН.

10.  Недка Димитрова.

11.  Станка Петрова, техническо заснемане.

12.  Милица Илиева, реставратор в РАМ – Пловдив.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Рангел Бизюрев получи 15 години затвор за убийството на Митко от Цалапица

15 години затвор при строг режим получи Рангел Бизюрев за убийството на Димитър Малинов от Цалапица. Бизюрев беше признат за невинен за това, че убийството е извършено с особена жестокост.  Той трябва да плати кръвнина на близките на убития Митко в размер на 530 хиляди лева, 130 000 от които на майката Атанаска Бакалова. Магистратите присъдиха и 18 000..

обновено на 04.04.25 в 18:10

Ремонтът на "Брезовско шосе" се подновява от 8 април

От 8 април се подновяват строителните дейности по ул. „Брезовско шосе“ част от Интегрирания проект за водите на град Пловдив – Етап I.  Те бяха преустановени в края на миналата година, а сега ще бъдат възобновени съвместно с археологическите проучвания. С цел осигуряване на проходимостта на автомобилите, движението ще се извършва по обходни..

публикувано на 04.04.25 в 17:00

Трето "НЕ" на Общинския съвет - Родопи за кариера край Първенец

Общинският съвет "Родопи" прие с пълно единодушие декларация срещу изграждането на кариера за добив на пясъци и дребни чакъли в землището на с. Първенец. Инвестиционното намерение на фирма "Толи" ЕООД обхваща 210 декара в местността Иванчовата чука.  Това е третият документ, който съветниците приемат срещу това намерение.  През миналия месец Общо..

публикувано на 04.04.25 в 15:52

Пловдив с рекорден бюджет, районните кметове искат още пари

До 10 април се очаква проекта на бюджет на Община Пловдив за тази година да бъде обявен за обществено обсъждане.  Засега е ясно, че Пловдив отново ще има рекорден бюджет и той ще е малко по-голям от миналогодишния. По непотвърдена информация финансовата рамка ще е около 711 милиона лева, но в това число не влизат проектите, за които се отпуска..

публикувано на 04.04.25 в 15:48

Започна укрепването на срутената част от стената на Небет тепе

От днес започна работата по укрепването на срутената част на крепостната стена на Небет тепе. Това стана възможно след като междуведомствената комисия, в която участват и специалисти от Инспектората към Министерството на културата, са издали своите указания. Кметът на район „Централен“ Георги Стаменов заяви в интервю за Радио Пловдив, че днес..

публикувано на 04.04.25 в 15:13